Historia i kultura

Zachodniopomorskie/ W Wolinie badają średniowieczne relacje między Słowianami a Skandynawami

Zdjęcie ilustracyjne. Wolin, 07.08.2022. XVII Międzynarodowy Festiwal Słowian i Wikingów. PAP/Marcin Bielecki
Zdjęcie ilustracyjne. Wolin, 07.08.2022. XVII Międzynarodowy Festiwal Słowian i Wikingów. PAP/Marcin Bielecki

Relacje kulturowe, handlowe i polityczne pomiędzy zachodnimi Słowianami a Skandynawami są wiodącym tematem trwającej w Wolinie Międzynarodowej Szkoły Letniej, zorganizowanej przez Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich Uniwersytetu Śląskiego. W wydarzeniu bierze udział 40 studentów kierunków humanistycznych z Polski, Europy i świata.

"Tematem szkoły są relacje skandynawsko-słowiańskie, więc staramy się skupić zarówno na tym, co się działo w Skandynawii, jak i na tym, co się działo na terenie Słowiańszczyzny Zachodniej głównie w epoce wikingów. Istotne jest, jak wyglądały relacje między obiema stronami w tym okresie" – przekazał PAP organizator wydarzenie dr hab. prof. UŚ Jakub Morawiec.

"Prowadzimy intensywne zajęcia m.in. z archeologii, historii, runologii, literatury, kodykologii wczesnego średniowiecza. W planie są też zajęcia terenowe oraz dwie wycieczki do ważnych miejsc dla historii Pomorza Zachodniego - do Lubina i Kamienia Pomorskiego" – dodał.

W ramach Międzynarodowej Szkoły Letniej "Wolin/Jómsborg: miejsce spotkania Słowian i Skandynawów w średniowieczu" do województwa zachodniopomorskiego przyjechało 40 studentów historii, archeologii i innych kierunków m.in. z Brazylii i Stanów Zjednoczonych. Mogą oni wziąć udział m.in. w wykładach, pracach terenowych i dyskusjach plenarnych poświęconych kwestiom kulturowym, politycznym i gospodarczym.

"Wolin jest symbolicznym i rzeczywistym miejscem spotkań słowiańsko-skandynawskich w okresie wikingów. Uczestnicy poznają specyfikę strefy bałtyckiej, która oznacza i kulturę skandynawską i kulturę słowiańską. Chcemy im dostarczyć wiedzę zarówno o południu, jak i północy Bałtyku"- wskazał Morawiec.

Międzynarodowa Szkoła Letnia, finansowana ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, potrwa do 30 lipca, zajęcia prowadzone są w języku angielskim.(PAP)

misz/ mark/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

  • 14.11.2024. Wystawa "1025. Narodziny Królestwa" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Nowa wystawa MHP, zorganizowana przy współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. PAP/Albert Zawada

    Dr Marcin Napiórkowski: królestwo to nie tylko książęta i królowie, ale również zwykli ludzie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera