USA/ Temperatura wody wokół Florydy przekroczyła 37,8 st. Celsjusza; to prawdopodobnie światowy rekord

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Temperatura morza wokół Florydy przez dwa dni z rzędu przekraczała 37,8 st. Celsjusza, co meteorolodzy uznają za potencjalny światowy rekord - poinformowała w środę agencja Associated Press.

Zaledwie 40 kilometrów od wybrzeża Florydy naukowcy zaobserwowali niszczycielski rozgrzanych wód otaczających półwysep, na którym leży amerykański stan - blaknięcie koralowców. Do lat 80. blaknięcie koralowców było rzadkością na świecie, ale "obecnie osiągnęliśmy punkt, kiedy stało się to rutyną" - ocenił Ian Enochs z programu ochrony koralowców w ramach rządowego projektu NOAA.

Odczyty temperatury w wodzie morskiej nie są na razie oficjalne, jednak w poniedziałek wieczorem w wodach przy południowo-wschodnim wybrzeżu półwyspu odnotowano 101,1 st. Fahrenheita, czyli 38,4 st. Celsjusza, jak przekazał meteorolog Geroge Rizzuto z Krajowej Służby Pogodowej. W niedzielę w nocy w tej samej zatoczce odnotowano 100,2 st. Fahrenheita (37,9 st. Celsjusza).

"Wydaje się to prawdopodobne. To potencjalny rekord" - powiedział Rizzuto.

"To jak jakuzzi. Lubię, kiedy temperatura w moim jakuzzi wynosi ok. 37,8, 38,3 stopnia" - skomentował meteorolog Jeff Masters z inicjatywy Yale Climate Connections, działającej przy Uniwersytecie Yale.

W badaniu opublikowanym w 2020 r. jako światowy rekord dla temperatury wody morskiej wskazano 37,6 st. Celsjusza w Zatoce Kuwejckiej. (PAP)

kjm/ tebe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kolejny gatunek azjatyckiego szerszenia pojawił się w Europie

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera