Nauka dla Społeczeństwa

04.03.2024
PL EN
08.08.2023 aktualizacja 08.08.2023

Hodowane komórki mają szansę leczyć ślepotę

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Z pomocą nanotechnologii naukowcy wyhodowali ważne komórki siatkówki. Metoda może otworzyć drogę do leczenia zwyrodnienia plamki żółtej – częstej przyczyny ślepoty.

Zespół z Anglia Ruskin University na stworzonym z nanowłókien, trójwymiarowym rusztowaniu wyhodował kluczowe komórki siatkówki, które w laboratorium udało się utrzymać w zdrowiu i sprawności przez 150 dni.

Mowa o komórkach nabłonka barwnikowego (RPE), które ulegają uszkodzeniu w przebiegu zwyrodnienia plamki żółtej – wiodącej przyczyny ślepoty na świecie.

Według szacunków, na które powołują się badacze, do 2050 roku, w samej Europie na jakąś formę tej choroby ma cierpieć 77 mln ludzi. Tak wysoka liczba to m.in. wynik starzejącego się społeczeństwa.

W zachodnich populacjach – wyjaśniają naukowcy – przyczyną schorzenia jest zwykle nieprawidłowa akumulacja złogów tłuszczów w siatkówce (tzw. druzów), natomiast w rozwijających się krajach – głównie zaburzony, prowadzący do krwotoków wzrost naczyń krwionośnych. W obu przypadkach dochodzi do uszkodzenia tzw. błony Brucha, a w raz z nią komórek RPE.

Jedną z potencjalnych metod leczenia jest więc przeszczepianie do oka nowych komórek.

"To badanie po raz pierwszy wykazało, że sztuczne rusztowania z nanowłókien traktowane substancją przeciwzapalną, taką jak acetonid fluocinolonu, mogą poprawić wzrost, różnicowanie i funkcjonalność komórek nabłonka barwnikowego (RPE). W przeszłości naukowcy hodowali komórki na płaskiej powierzchni, która nie odpowiada naturalnym warunkom. Jednak komórki świetnie rosną w trójwymiarowym środowisku stworzonym przez sztuczne rusztowanie” – mówi prof. Barbara Pierscionek, główna autorka eksperymentu opisanego na łamach periodyku „Materials & Design”.

„System ten posiada ogromny potencjał w działaniu jako zastępcza błona Brucha, zapewniając syntetyczne, nietoksyczne i biostabilne wsparcie do przeszczepu komórek nabłonka barwnikowego siatkówki. Zmiany patologiczne w tej błonie zostały zidentyfikowane jako przyczyna chorób oczu, takich jak AMD. Mówimy więc o przełomowym odkryciu, które potencjalnie mogłoby pomóc milionom ludzi na całym świecie" – podkreśla specjalistka.

Więcej informacji tutaj.  (PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024