Wyrwane drzewa odbudowują rafy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Do odbudowy zniszczonych raf można wykorzystać niepotrzebne, usuwane drzewa – donoszą naukowcy. Mocowane na dnie z pomocą betonowych stojaków stają się podłożem dla morskich organizmów.

Rafy koralowe maja dzisiaj liczne problemy. Mówiąc zwłaszcza o rafach na miękkim dnie naukowcy z Królewskiego Instytutu Badań Morskich w Holandii wymieniają odławianie mięczaków, trałowanie, pogłębianie dna czy działania podwodnych kopalni.

Jak odkryli, w odbudowie niektórych zniszczonych raf mogą znacząco pomóc usuwane z ziemi, niepotrzebne już drzewa owocowe. Takie rozwiązanie oznacza zarazem niewielkie koszty.

"Pokazaliśmy, że w silnie zdegradowanym ekosystemie takim, jak Morze Wattowe w Holandii, rodzimą bioróżnorodność morską można przywrócić poprzez wykorzystanie drzew do odbudowy rafy" – mówi Jon Dickson, główny autor badania przedstawionego na łamach "Frontiers in Marine Science".

"Zanim ludzie przekształcili krajobraz poprzez rolnictwo, wyręby drzew i kontrolę rzek, drzewa masowo wpadały do rzek i spływały do morza. Wiemy, że takie zatopione drewno występowało w ekosystemach morskich od okresu jury, zapewniając schronienie, ochronę i pożywienie dla zwierząt" – wyjaśnia specjalista.

On i jego zespół wykorzystali 192 grusz, aby skonstruować 32 piramidalne struktury. Przymocowali je do betonowych stojaków i umieścili na dnie morza, na głębokości ok 3-4 m. Rozwiązanie takie zastosowano w czterech różnych lokalizacjach.

"W ciągu sześciu miesięcy rafy z drzew zostały obficie zasiedlone przez osiadłe zwierzęta i glony. Stanowiły też dom dla większej liczby ryb, niż otaczające je obszary kontrolne" – relacjonuje Dickson.

W sumie badacze znaleźli 15 gatunków organizmów osiadłych: głównie skorupiaki i polipy, a także winogrona morskie, sałatę morską czy rozgwiazdy. Rożne organizmy upodobały sobie przy tym inną wysokość od dna morza.

Kolonizacja drzewnych konstrukcji zachodzi więc szybko i sprawnie – podsumowują naukowcy.

"Ponieważ przeprowadziliśmy eksperyment tylko w jednym morzu, nadal nie wiemy, jak rafy drzewne zachowywałyby się u wybrzeży innych kontynentów. Nie jesteśmy też pewni, jak długo będą funkcjonować jako rafy, kiedy będą ulegać biodegradacji. Jakie gatunki będą w żyć w nich, na nich i wokół nich, na dłuższą metę? To pytania, na które musimy odpowiedzieć" - podkreśla Dickson. (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera