Rybnik z 11 mln zł dotacji do nowego Branżowego Centrum Umiejętności Górniczych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Dotację 11 mln zł z Ministerstwa Edukacji i Nauki dostał samorząd Rybnika do utworzenia i prowadzenia Branżowego Centrum Umiejętności Górniczych – podała rzeczniczka tamtejszego urzędu miasta Agnieszka Skupień. Projekt ma być realizowany od września 2023 r. do czerwca 2026 r.

Jak przekazała w piątek rzeczniczka, przedsięwzięcie zakłada remont i wyposażenie jednego z budynków Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku na potrzeby centrum, w którym przewidziano pracownie ze stanowiskami egzaminacyjnymi, pracownie systemów górniczych i pracownie wirtualnej rzeczywistości (VR).

Zostanie również zmodernizowana przyszkolna sztolnia, do której zakupione ma być wyposażenie; powstać ma też platforma zdalnego nauczania. W projekcie zaplanowano utworzenie na potrzeby szkoleń m.in. modeli 3D wieloelementowych urządzeń górniczych.

Szkolenia mają być oferowane uczniom, nauczycielom i pracownikom branży górniczej. Mają one dotyczyć nowych technologii górniczych, szkolenia dozoru średniego i wyższego szczebla w ramach Akademii Górniczej. Planowana jest też organizacja konferencji branżowych.

Projekt „Branżowe Centrum Umiejętności Górniczych w Rybniku” przygotowali pracownicy rybnickich: Centrum Edukacji i Kultury Urzędu Miasta i Zespołu Szkół Technicznych, przy współpracy wyłonionych w otwartym konkursie partnerów: Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Głównego Instytutu Górnictwa oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa.

Zaplanowano powołanie Rady Branżowego Centrum Umiejętności, której zadaniem ma być kontrola i kreowanie procesów naukowych – w skład rady mają wejść wszyscy przedstawiciele partnerstwa projektu.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ drag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    PIE: w 2024 r. rekordowa liczbę rakiet wynoszących satelity na orbitę

  • fot. materiały prasowe

    Naukowcy opracowali nową koncepcję projektowania półprzewodników organicznych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera