Nauka dla Społeczeństwa

21.04.2024
PL EN
03.09.2023 aktualizacja 04.09.2023

Przyznano 443 stypendia w programie Banach NAWA

Kraje pochodzenia stypendystów. Źródło: NAWA Kraje pochodzenia stypendystów. Źródło: NAWA

443 osoby z 34 krajów z całego świata otrzymały stypendium Banach NAWA, które pozwala najzdolniejszej młodzieży z krajów rozwijających się na podjęcie studiów II stopnia w Polsce - poinformowała Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA).

Program imienia prof. Stefana Banacha (1892-1945) jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

W tegorocznej edycji złożono 3587 wniosków – to o ponad 1500 wniosków więcej niż w roku ubiegłym - podkreśliła NAWA.

Podobnie jak we wcześniejszych latach, największą liczbę w gronie stypendystów stanowią studenci z Etiopii, Azerbejdżanu, Palestyny, Tanzanii, Kenii, Nigerii i Białorusi. Po raz pierwszy zostały też przyznane stypendia dla studentów z Bośni i Hercegowiny.

Największą popularnością wśród studentów cieszyły się nauki inżynieryjno-techniczne oraz nauki przyrodnicze i społeczne. Najliczniejsza grupa stypendystów będzie studiować w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu. Wśród uczelni najczęściej wybieranych przez wnioskodawców znalazły się: Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Wrocławski.

Program stypendialny im. Stefana Banacha ma na celu wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego krajów rozwijających się poprzez podnoszenie poziomu wiedzy i wykształcenia obywateli państw. Jest on wspólną inicjatywą polskiego MSZ i NAWA, realizowaną w ramach programu polskiej pomocy rozwojowej.

Obejmuje studia II stopnia w języku polskim lub angielskim na uczelniach publicznych nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, nauk rolniczych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych.

Stypendyści są zwolnieni z opłat za kształcenie (w przypadku wyboru uczelni publicznych) oraz otrzymują comiesięczne stypendium NAWA w wysokości 1500 zł na pokrycie kosztów utrzymania w czasie kształcenia w Polsce.

Dodatkowo obywatelom niektórych krajów – Albanii, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Kazachstanu, Kosowa, Macedonii Północnej, Mołdawii, Serbii, Ukrainy i Uzbekistanu – program oferuje dodatkowo możliwość podjęcia studiów II stopnia w dziedzinie nauk humanistycznych i nauk społecznych, z wyjątkiem kierunków filologicznych w zakresie języka ojczystego z kraju pochodzenia wnioskodawcy.

Patronem programu jest Stefan Banach – wybitny polski matematyk, współtwórca lwowskiej szkoły matematycznej i działu matematyki zwanej analizą funkcjonalną, mającą zastosowanie w opisywaniu m.in. zjawisk przyrodniczych.

Lista stypendystów jest dostępna tutaj. (PAP)

bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024