Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
08.09.2023 aktualizacja 08.09.2023

Lubelskie/ Liczenie żurawi w sobotę o wschodzie słońca w Poleskim Parku Narodowym

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

W sobotę o wschodzie słońca rozpocznie się coroczne liczenie żurawi w Poleskim Parku Narodowym (Lubelskie). Obecnie w okolicach Bagna Bubnów zgromadziło się już ok. 800 tych ptaków, które przygotowują się do jesiennych odlotów do cieplejszych krajów.

W rozmowie z PAP podleśniczy Sławomir Wróbel z Poleskiego Parku Narodowego przekazał, że od dwóch tygodni żurawie zaczęły się gromadzić masowo w okolicach Bagna Bubnów. "Czasem można zobaczyć na żywo nawet 800 sztuk, ale w szczytowym momencie będzie ich do ok. 2-3 tys." – zapowiedział.

Infografika PAP

Jak oszacował, na pierwsze odloty żurawi trzeba będzie poczekać jeszcze ze trzy tygodnie. "Jeśli jesień będzie się ociągać, to żurawie wcale nie będą się tak spieszyły do odlotu. Poza tym nie do końca udają się już do Afryki, ale bliżej, np. na południe i zachód Europy" – wyjaśnił ekspert.

9.07.2023 Ścieżka dydaktyczna "Czahary" w Poleskim Parku Narodowym w Urszulinie. PAP/Wojtek Jargiło
9.07.2023 Ścieżka dydaktyczna "Czahary" w Poleskim Parku Narodowym w Urszulinie. PAP/Wojtek Jargiło

Wyjaśnił, że obecnie u tych ptaków trwa okres intensywnego żerowania, aby nabrać siły i energii przed jesiennym odlotem. Dlatego każdego dnia, nad ranem rozlatują się na okoliczne łąki i ścierniska, a ich ulubionym miejscem są pola ze świeżo skoszoną kukurydzą. "Po całym dniu wracają wieczorem na odpoczynek w okolice rozlewiska. Najlepiej je można podglądać jednak rano przed godz. 5 ze stanowiska obserwacyjnego przy ścieżce dydaktycznej Czahary w Zastawiu" – podpowiedział podleśniczy.

W najbliższy weekend w Poleskim Parku Narodowym odbędzie się "Pożegnanie żurawi". Razem z przewodnikiem będzie można wybrać się w sobotę o świcie i o zmierzchu na liczenie żurawi. Zbiórka uczestników przy wieży widokowej w Zastawiu.

W sobotnim programie przewidziano również spacery ścieżkami dydaktycznymi, wypuszczanie małych żółwi błotnych, czy wykłady poświęcone m.in. żurawiom, pszczołom, żółwiom błotnym. Chętni będą mogli wziąć udział np. w warsztatach z wyrobu masła oraz podpłomyków. Na niedzielę zaplanowano piknik ekologiczny w Urszulinie, gdzie przewidziano występy zespołów artystycznych, konkursy i animacje dla najmłodszych, zajęcia edukacyjne, a także konkurs kulinarny na danie z żurawiną, pokaz rękodzieła i sztuki ludowej z motywem żurawi.

9.07.2023 Ścieżka dydaktyczna "Czahary" w Poleskim Parku Narodowym w Urszulinie. PAP/Wojtek Jargiło
9.07.2023 Ścieżka dydaktyczna "Czahary" w Poleskim Parku Narodowym w Urszulinie. PAP/Wojtek Jargiło

Żuraw jest najwyższym ptakiem w Polsce, może osiągnąć ok. 1,2 m. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi do 2,4 m. Waży od 4 do 6 kg. Charakterystyczny klangor żurawi powstaje dzięki zapętlonej tchawicy, dzięki czemu słychać go już z kilku kilometrów.

Żuraw jest symbolem Poleskiego Parku Narodowego. (PAP)

autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ jann/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024