Człowiek pływający z rekinami dla rozrywki zaburza zachowanie tych zwierząt

Adobe Stock
Adobe Stock

Ludzie, którzy w ramach rozrywki turystycznej pływają z rekinami wielorybimi, mają negatywny wpływ na zachowanie tych zwierząt – ustalili naukowcy z Meksyku i Wielkiej Brytanii. Wyniki badania zostały opublikowane na łamach „Scientific Reports”.

Naukowcy przeanalizowali 39 filmów, na których w zatoce La Paz w Meksyku rekiny wielorybie pływały w obecności człowieka oraz bez. Doszli do wniosku, że pod wpływem obecności człowieka zachowanie zwierząt zmienia sią. W pewnym momencie zaczynają się one zachowywać, jakby uciekały przed drapieżnikami.

Zdaniem naukowców konsekwencją takiego zachowania jest zbytnia utrata energii, a co za tym idzie – zwierzęta nie mają wystarczająco dużo siły, żeby zdobywać pokarm. Dodatkowo, stres związany z przebywaniem w towarzystwie człowieka może negatywnie wpływać na sukces reprodukcyjny.

Badacze sugerują, by firmy, które w celach zarobkowych zajmują się organizowaniem pływania turystów z rekinami, oceniały zachowanie poszczególnych zwierząt przed wpuszczeniem do wody człowieka. Należy też – ich zdaniem – zwiększyć dopuszczalną odległość między człowiekiem a rekinem.

Autorzy artykułu w „Scientific Reports” sugerują również, że należy przeprowadzić dalsze badania, aby sprawdzić, jaki wpływ na zachowania rekinów ma cała branża turystyczna. Pływanie w obecności zwierząt staje się bowiem coraz bardziej popularne. (PAP)

Autorka: Urszula Kaczorowska

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera