Nauka dla Społeczeństwa

22.04.2024
PL EN
13.09.2023 aktualizacja 13.09.2023

Szczecin/ Przekroczone wartości żelaza, manganu i cynku w jeziorze Słonecznym

 06.09.2023. Zanieczyszczone jeziorko Słoneczne na szczecińskim osiedlu Gumieńce. PAP/Marcin Bielecki 06.09.2023. Zanieczyszczone jeziorko Słoneczne na szczecińskim osiedlu Gumieńce. PAP/Marcin Bielecki

W rzece Bukowej i jeziorze Słonecznym przekroczone są wartości żelaza, manganu i cynku - przekazał we wtorek Wody Polskie. Woda w jeziorze przybrała rdzawy kolor po zanieczyszczeniu, do którego doszło w ubiegłym tygodniu. Obowiązuje ostrzeżenie przed zbliżaniem się do tych wód.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w Szczecinie przedstawiło wyniki analiz próbek wody pobranych z rzeki Bukowej i jeziora Słonecznego 8 września. Analiza była prowadzona pod kątem obecności metali ciężkich. "Dwa certyfikowane laboratoria wykazały, że wartości arsenu, ołowiu, rtęci, niklu i kadmu mieszczą się w granicach norm dla wód powierzchniowych. Przekroczone są wartości żelaza, manganu i cynku" – przekazała we wtorek rzeczniczka prasowa Wód Polskich w Szczecinie Natalia Chodań.

PAP/Marcin Bielecki 6.09.2023
PAP/Marcin Bielecki 6.09.2023

"Zawartość manganu jest ściśle połączona z zawartością żelaza i to te dwa pierwiastki są odpowiedzialne za rdzawe zabarwienie wody. Zespół ekspercki pracuje nad metodą ewentualnej filtracji tych pierwiastków" – zaznaczyła.

PAP/Marcin Bielecki 6.09.2023
PAP/Marcin Bielecki 6.09.2023

Na początku ubiegłego tygodnia woda w jeziorze na szczecińskim osiedlu Gumieńce o powierzchni niecałego kilometra kwadratowego, przybrała rdzawy kolor. Jak informowały Wody Polskie, zanieczyszczenie mogło powstać na skutek spływu substancji Wierzbakiem do jeziora Słonecznego z terenu, na którym odbywała się akcja gaśnicza. W nocy z 3 na 4 września płonęła hala magazynowa firmy produkującej konstrukcje stalowe w Mierzynie pod Szczecinem (gmina Dobra).

PAP/Marcin Bielecki 6.09.2023
PAP/Marcin Bielecki 6.09.2023

W celu usunięcia skutków skażenia w jeziorze Słonecznym rozprowadzono środek koagulujący. Do odwołania obowiązuje ostrzeżenie przed zbliżaniem się do zbiornika, rzeki Bukowej i cieku Wierzbak.(PAP)

misz/ jann/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024