Polak zajął 1. miejsce w konkursie fotograficznym magazynu "ChemistryViews"

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Polski naukowiec dr Maciej Majdecki zajął pierwsze miejsce w konkursie fotograficznym magazynu "ChemistryViews", wydawanego przez stowarzyszenie Chemistry Europe - poinformował Instytut Chemii Organicznej PAN.

Tematem tegorocznego konkursu było wykazanie się kreatywnością i oddanie za pomocą fotografii entuzjazmu dla chemii. Organizatorzy szukali zdjęć "oszałamiających wizualnie, interesujących, kreatywnych, pięknych lub dających do myślenia".

Dr Maciej Majdecki zdobył w konkursie pierwszą nagrodę za zdjęcie "Różnorodność próbek NMR". "Prawdziwe piękno i zadziwiającą różnorodność kolorów tych próbek można w pełni docenić dopiero pod lampą UV. To urzekający świat fluorescencji, który mam przywilej codziennie oglądać i uwieczniać na moich fotografiach" - powiedział laureat nagrody magazynowi "ChemistryViews".

Naukowiec (obecnie na stanowisku postdoc) pracuje nad nowatorskimi materiałami na potrzeby elektroniki organicznej. „Moje badania skupiają się przede wszystkim na intrygującej dziedzinie rozszczepienia singletów. Znaczącą grupą związków organicznych, nad którymi intensywnie pracowałem, są pochodne acenu. Cząsteczki te wykazują niezwykłe właściwości, które można wykorzystać do zwiększenia wydajności systemów ogniw słonecznych” - opisał.

Badacz dzieli się zdjęciami i filmami z laboratorium w swoich mediach społecznościowych (X, Instagram).

Druga nagroda w konkursie powędrowała do Colleen Rosales z OpenAQ/University of California w Davis (USA), a laureatem trzeciej został Antonio Diego Molina-Garcia z ICTAN-CSIC (Hiszpania).

Chemistry Europe jest organizacją zrzeszającą 16 stowarzyszeń chemicznych z 15 krajów europejskich, reprezentujących ponad 75 000 chemików. Publikuje akademickie czasopisma chemiczne, obejmujące szeroki zakres dyscyplin.(PAP)

bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

  • Fot. materiały prasowe

    Polka zdobywczynią nagrody dla europejskich wynalazców i nagrody publiczności

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera