Zmarł prof. Andrzej Witkowski, paleooceanolog, b. prorektor US

źródło: Uniwersytet Szczeciński
źródło: Uniwersytet Szczeciński

17 września zmarł prof. Andrzej Witkowski - autorytet w dziedzinie paleooceanologii, były prorektor Uniwersytetu Szczecińskiego - poinformowała w poniedziałek uczelnia.

"Żegnamy wybitnego Naukowca, autorytet w dziedzinie paleooceanologii, cenionego Nauczyciela Akademickiego. Pan Profesor pracę w Uniwersytecie Szczecińskim rozpoczął w 1996 r., w 2001 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk o Ziemi. Przez wiele lat kariery pełnił wiele zaszczytnych funkcji, m.in.: prorektora ds. nauki i współpracy międzynarodowej w latach 2005-2008 i 2008-2012 oraz członka Rady Uczelni Uniwersytetu Szczecińskiego na kadencję 2021-2024. Dorobek naukowy Pana Profesora obejmuje setki publikacji, monografii i artykułów" - podał Uniwersytet Szczeciński w notce pożegnalnej.

Uczelnia poinformowała, że prof. Witkowski był uczestnikiem wielu wypraw naukowych, m.in. na wschodnie wybrzeże Republiki Południowej Afryki, do Namibii, na Wyspy Galapagos.

W 2021 r. został członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk. Był również członkiem dwóch komitetów akademii: Komitetu Badań Morza oraz Komitetu Nauk Geologicznych przy Wydziale III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi. Zasiadał w Radzie Naukowej Instytutu Oceanologii PAN.

Wielokrotny laureat prestiżowych nagród naukowych, w tym Zachodniopomorskich Nobli. "Niezwykle ceniony i lubiany przez swoich doktorantów, studentów i współpracowników za ogromną wiedzę i serdeczne usposobienie" - podkreśliła szczecińska uczelnia.

Naukowiec został uhonorowany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi. "Pozostanie w naszej pamięci jako Człowiek wielkiej kultury, życzliwy, szlachetny i szanowany przez społeczność akademicką i naukową" - napisano.

Andrzej Witkowski (ur. 11 października 1955 r. w Jagodnem) był wykładowcą i pracownikiem naukowym w Instytucie Nauk o Morzu i Środowisku na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego, a także Instytutu Morskiego w Gdańsku. Specjalizował się w zagadnieniach z zakresu geologii morza, paleoekologii oraz paleontologii.

Tytuł magistra w dziedzinie geologii stratygraficzno-poszukiwawczej i geologii morza uzyskał w 1979 r., doktoryzował się dziesięć lat później na Uniwersytecie Warszawskim. Habilitację uzyskał w 1994 r. na Wydziale Biologii, Geografii i Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego, pisząc rozprawę zatytułowaną "Recent and fossil, diatom flora of the Gulf of Gdańsk, Southern Baltic Sea". Tytuł profesora nauk o Ziemi nadano mu w 2001 r.

Zainteresowania badawcze prof. Witkowskiego obejmują m.in. fykologię – naukę o glonach, w szczególności okrzemkach. Brał udział w tworzeniu kluczy do oznaczania gatunków fitoplanktonu i fitobentosu jezior i rzek.

Kiedy kilka lat temu na Uniwersytecie Szczecińskim powstawało Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nauk Przyrodniczych, zaangażowany w jego tworzenie prof. Witkowski mówił, że w zakładzie Paleooceanologii Uniwersytetu Szczecińskiego realizowany był właśnie pionierski projekt badawczo-rozwojowy mający na celu zbadanie możliwości oraz wypracowanie technologii produkcji biokomponentów uzyskiwanych z produktów metabolizmu okrzemek, ściślej mówiąc tłuszczów.

"Badania opierają się na testowaniu określonych gatunków okrzemek, pochodzących z Morza Bałtyckiego i innych mórz i oceanów, z wykorzystaniem wód oraz gazów poprodukcyjnych PKN Orlen” – opisywał naukowiec. (PAP)

bar/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

  • 25.10.2008 PAP/Jacek Bednarczyk

    15 lat temu zmarł filozof Leszek Kołakowski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera