Uczelnie i instytucje

Rektor UAM: liczę, że uda nam się pozyskać kadry do kształcenia w Pile przyszłych lekarzy

Studenci medycyny przyglądają się transmisji pierwszej w województwie operacji lobektomii VATS, Olsztyn, 18.03.2015 (zuz) PAP/Tomasz Waszczuk
Studenci medycyny przyglądają się transmisji pierwszej w województwie operacji lobektomii VATS, Olsztyn, 18.03.2015 (zuz) PAP/Tomasz Waszczuk

Liczę, że ranga naszej uczelni będzie argumentem w rozmowach z lekarzami, których będziemy chcieli zatrudnić do kształcenia przyszłych medyków – powiedziała we wtorek PAP rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) prof. Bogumiła Kaniewska. Na utworzenie kierunku lekarskiego w Pile uczelnia otrzymała 40 mln zł.

Goszczący we wtorek w Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w pilskiej filii uczelni powstanie kierunek lekarski.

"Premier poinformował nas, że otrzymujemy 40 mln zł w obligacjach, jako dotacja celowa, na utworzenie kierunku lekarskiego w Pile. W przyszłym roku akademickim chcemy rozpocząć kształcenie 60 lekarzy. Środki, które pan premier przekazał, są konieczne po to, żeby dostosować infrastrukturę tego bardzo ładnego i nowoczesnego budynku do kształcenia przyszłych medyków" – powiedziała PAP prof. Kaniewska.

Poinformowała, że przed rozpoczęciem kształcenia przyszłych lekarzy należy m.in. wybudować prosektorium i zorganizować centrum symulacji medycznej.

"Chciałabym, żeby te 40 mln zł wystarczyło, ale tak nie jest. Będziemy się starali o dodatkowe pieniądze. Ponieważ mamy życzliwość lokalnych władz, liczę na to, że szybko uda nam się zdobyć wszystkie potrzebne środki" - powiedziała.

Pytana przez PAP, czy nie obawia się kłopotów z pozyskaniem odpowiednich kadr, odpowiedziała, że jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek starań związanych z utworzeniem kierunku lekarskiego prowadzone były nieoficjalne rozmowy w kwestii wsparcia kadry medycznej.

"Mam nadzieję, że ranga Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu, ale także fakt, że jesteśmy uczelnią, która prowadzi bardzo dobre badania w zakresie tzw. nauk podstawowych, będzie argumentem w rozmowach z lekarzami, których będziemy chcieli zatrudnić do kształcenia" – wskazała.

Rektor UAM nie wykluczyła, że w dalszej przyszłości możliwe jest tworzenie kierunków medycznych również w Poznaniu.

"W Poznaniu jest dobry Uniwersytet Medyczny, z którym świetnie współpracujemy, i jeśli wspólnie dojdziemy do wniosku, że jest potrzeba jakiegoś wzmocnienia tej uczelni w sensie dydaktycznym, to być może taka decyzja zostanie podjęta" – powiedziała prof. Kaniewska. (PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ Planetarium chce kupić symulator łazika księżycowego

  •  15.07.2024. Premiera zaprojektowanego przez Studenckie Koło Naukowe Politechniki Śląskiej bolidu elektrycznego SW-05e w PreZero Arenie w Gliwicach. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Gliwice/ Nowy bolid elektryczny studentów Politechniki Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera