MEiN: Powstaną kolejne Centra Nauki SOWA, do 3 października trwa nabór

Warszawa, 09.04.2021. Ministerstwo Edukacji i Nauki budynek na  ul. Hożej. Fot. PAP/ Wojciech Olkuśnik
Warszawa, 09.04.2021. Ministerstwo Edukacji i Nauki budynek na ul. Hożej. Fot. PAP/ Wojciech Olkuśnik

Powstanie kolejnych 18 Małych Centrów Nauki SOWA – Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Do 3 października br. trwa nabór dla instytucji, w ramach których będą one działać - informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. Nabór prowadzi Centrum Nauki Kopernik.

Małe Centra Nauki SOWA – Stefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności - to wspólna inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik. Zakłada rozwój ogólnopolskiej sieci lokalnych małych centrów nauki w mniejszych miastach i miejscowościach.

Celem projektu jest wzbogacenie lokalnych społeczności nowymi środowiskami edukacyjnymi, które wpłyną w istotny sposób na rozwinięcie środowiska uczenia się dzieci i młodzieży oraz zwiększą zasoby kształtujące ich kapitał naukowy. W ostatecznym rezultacie - jak wyjaśnia CNK - będą powodować wzrost zainteresowania nauką oraz motywować do wyboru ścieżki edukacyjnej i kariery naukowej; budować zaangażowanie w naukę oraz szerzyć zrozumienie, że nauka nie jest zbiorem faktów, ale sposobem zdobywania wiedzy i poznawania świata; rozwijać poczucie sprawczości, wzmacniać wiarę w siebie, rozbudzać kreatywność i zmieniać postawę z biernej na aktywną.

W ramach przedsięwzięcia w latach 2021-2025 ma powstać 50 placówek obejmujących przestrzeń samodzielnego eksperymentowania z wykorzystaniem interaktywnych eksponatów oraz przestrzeń warsztatową, w której można podejmować wyzwania konstruktorskie. Instytucje zainteresowane naborem powinny wykazać się doświadczeniem w popularyzowaniu nauki, techniki, edukacji, kultury oraz sztuki i znajdować się w miejscowości liczącej do 350 tys. mieszkańców.

Inicjatywa SOWA została uruchomiona w 2021 r. Wówczas Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Centrum Nauki Kopernik wyłoniły 32 instytucje z całej Polski, w których są otwierane Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Obecnie funkcjonuje już 25 takich placówek (Bolesławiec, Brzesko, Drohiczyn, Gniezno, Jarocin, Jaworzno, Konin, Łomża, Malbork, Nysa, Ostrowiec Świętokrzyski, Piaseczno, Piotrków Trybunalski, Pruszków, Racibórz, Rawicz, Rybnik, Starachowice, Staszów, Suwałki, Świdwin, Wałbrzych, Wieleń, Witnica, Wodzisław Śląski, Zawiercie). Do końca 2023 r. powstanie kolejnych siedem.

Jak podaje MEiN dotychczas placówki odwiedziło ponad 200 tys. osób. Instytucje tworzące sieć wspierają się, inspirują i wymieniają doświadczenia. Współpracują także z Centrum Nauki Kopernik, m.in. biorąc udział w programach: Klub Młodego Odkrywcy, ESERO, Nauka dla Ciebie, Razem dla lepszej przyszłości.

W trwającym obecnie naborze zostanie wybranych kolejnych 18 ośrodków. Każda z placówek otrzyma wystawę składającą się z kilkunastu eksponatów umożliwiających samodzielne eksperymentowanie. Wcześniej przeprowadzone będą: wizja lokalna, próby montażowe, testy technologiczne i szkolenia dla pracowników pionu technicznego oraz merytorycznego. W naborze mogą uczestniczyć instytucje naukowo-oświatowe, np. domy kultury, biblioteki, mediateki czy muzea. Każda z instytucji zobowiązuje się do przyjęcia Strefy SOWA na pięć lat.

Nabór jest prowadzony przez Centrum Nauki Kopernik. Wnioski można składać do 3 października 2023 r. Wyniki zostaną ogłoszone 10 października 2023 r. (PAP)

Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ Planetarium chce kupić symulator łazika księżycowego

  • Fot. Adobe Stock

    Rozpoczął się "Tydzień Mikroświata" w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera