Ekspertka: zakażenia Vibrio vulnificus grożą głównie osobom starszym z ranami na ciele

Vibrio vulnificus. Źródło: Adobe Stock (Giovanni Cancemi).
Vibrio vulnificus. Źródło: Adobe Stock (Giovanni Cancemi).

Zakażenia bakterią Vibrio vulnificus nie są częste, ale są niebezpieczne. Leczenie zakażenia jest trudne, a choroba może zakończyć się śmiercią - powiedziała PAP dr Monika Kurpas, specjalistka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zajmująca się tą bakterią.

W ostatnich dniach niemieckie media podały wiadomość o 74-letnim mieszkańcu Niemiec, który zmarł po kąpieli w Bałtyku i zakażeniu bakterią Vibrio vulnificus. Niemiecki incydent nie jest pierwszy, a przypadki zakażeń były także w Polsce - zwróciła uwagę ekspertka.

„W Niemczech więcej się o tym mówi, ale pacjenci z Vibrio vulnificus byli leczeni także w Klinice Medycyny Hiperbarycznej i Ratownictwa Morskiego - Krajowym Ośrodku Medycyny Hiperbarycznej” – powiedziała w rozmowie z PAP dr Monika Kurpas, adiunkt w Zakładzie Immunobiologii i Mikrobiologii Środowiska GUMed, która od kilku lat bada obecność Vibrio vulnificus w wodach przybrzeżnych Zatoki Gdańskiej.

Zakażenia bakterią nie są częste, ale są niebezpieczne. "W Polsce brakuje dokładnych danych epidemiologicznych, jednak w Stanach Zjednoczonych co roku odnotowuje się 150-200 przypadków, z czego blisko 20 proc. pacjentów umiera" - podała specjalistka.

Jak zaznaczyła, leczenie zakażenia jest trudne, a choroba może zakończyć się śmiercią.

"Terapia jest skomplikowana. Bakterie mogą wniknąć do rany i spowodować martwicze zakażenie tkanek miękkich. Leczenie trwa długo, często trzeba podawać jednocześnie kilka różnych antybiotyków i stosować inne metody, takie jak właśnie terapia hiperbaryczna czy leczenie chirurgiczne” - opisała dr Kurpas.

Warto więc uważać, choć - jak zaznaczyła - ludzie zdrowi są co do zasady bezpieczni. „Bakteria przede wszystkim atakuje osoby starsze, które dodatkowo mają zranienia. Mowa też o osobach z osłabioną odpornością czy leczonych z powodu chorób współistniejących (cukrzyca, nowotwory, choroby nerek czy zapalenie wątroby). Na podstawie dostępnej literatury wiadomo, że zakażenie może rozwinąć się w otwartych skaleczeniach, ranach pooperacyjnych czy świeżych tatuażach i przekłuciach” – wyjaśniła badaczka.

Obecność V. vulnificus w Bałtyku nie jest naturalna - jest to bakteria występująca przede wszystkim w regionach tropikalnych. W Polsce nie prowadzi się regularnego monitoringu jej występowania. "W przypadku Vibrio vulnificus nie mamy oficjalnego monitoringu całego wybrzeża. W ramach badań prowadzonych w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, przez Zakład Immunobiologii i Mikrobiologii Środowiska (Wydział Nauk o Zdrowiu z IMMIT), od ponad 3 lat poszukuję tej bakterii w regionie Zatoki Gdańskiej i Półwyspu Helskiego. Już w 2021 roku ukazała się nasza pierwsza publikacja dotycząca potwierdzenia obecności tego patogenu w Zatoce Gdańskiej" – przypomniała specjalistka.

Bakteria może stanowić coraz większe zagrożenie w związku ze zmianami klimatycznymi.

„Ocieplenie klimatu jest jednym z głównych czynników wpływających na występowanie tej bakterii w Morzu Bałtyckim. Generalnie bakterie należące do rodzaju Vibrio preferują słonawe i ciepłe zbiorniki wodne, dlatego Morze Bałtyckie jest dla nich atrakcyjnym środowiskiem, szczególnie w sezonie letnim. Co roku udaje się nam wyizolować te bakterie zarówno z wody, jak i z piasku w rejonie Zatoki Gdańskiej” – opisała dr Kurpas.

Dobrze jest też uważać na wakacjach w ciepłych krajach. „W ciepłych wodach zagrożenie jest większe. Na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) dostępna jest mapa ryzyka" - podała dr Kurpas. Mapa jest dostępna tutaj. (PAP)

Marek Matacz

mat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rezydenci: nie podejmujcie pracy na nowo utworzonych kierunkach lekarskich

  • 14.09.2020. Na zdjęciu Jarosław Pinkas. PAP/Tytus Żmijewski

    Prof. Pinkas: gdy cena alkoholu i papierosów rośnie, spożycie spada

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera