Samorząd Olsztyna ponownie ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Dotychczasowy dyrektor przeszedł na emeryturę, a w pierwszym konkursie komisji nie przekonał do swojej wizji rozwoju placówki żaden z kandydatów. Nowy dyrektor będzie musiał m.in. zorganizować Habitat Księżycowy.
Olsztyński ratusz poinformował w komunikacie o ogłoszeniu ponownego konkursu na stanowisko dyrektora Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Zgłoszenia są przyjmowane do 9 października.
"Do poprzedniego konkursu stanęło dwóch kandydatów. Jednak po przesłuchaniach żaden z nich nie przekonał komisji do swojej wizji dalszego funkcjonowania instytucji. Dlatego czasowym szefem została dotychczasowa zastępczyni dyrektora Agnieszka Zbanyszek" - wyjaśniono.
Poprzedni, wieloletni dyrektor Jacek Szubiakowski przeszedł na emeryturę.
Od kandydatów na dyrektora ratusz w Olsztynie oczekuje co najmniej pięcioletniego doświadczenie pracy w instytucjach kultury oraz co najmniej dwuletniego w działalności naukowej, edukacyjnej lub popularyzatorskiej. Oczekuje się też znajomości zagadnień i procedur związanych z pozyskiwaniem pozabudżetowego finansowania. Kandydaci są zobowiązani także do przedstawienia autorskiej koncepcji funkcjonowania Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Długość umowy, jaka może zostać zaproponowana najlepszemu zkandydatów to 3-7 lat.
Kierowanie Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym nie będzie łatwym zadaniem - w najbliższym czasie planetarium czeka gruntowny remont zasadniczej bryły budynku, która ma 50 lat (zbudowano ją z okazji Roku Kopernikańskiego w 1973 r.), a także zorganizowanie w sąsiednim budynku, gdzie dziś mieści się biblioteka, nowoczesnej wystawy - Habitatu Księżycowego.
Olsztyńskie planetarium jest jednym z najpopularniejszych miejsc odwiedzanych w Olsztynie. Wyświetlane są tam filmy o tematyce astronomicznej dla różnych grup wiekowych i prowadzone lekcje z astronomami.(PAP)
Joanna Kiewisz-Wojciechowska
jwo/ maak/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.