Uczelnie i instytucje

Kraków/ Małe zwierzęta znajdą opiekę w Uniwersyteckiej Poliklinice Weterynaryjnej w Rząsce

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Małe zwierzęta, w tym egzotyczne, znajdą opiekę w Uniwersyteckiej Poliklinice Weterynaryjnej w podkrakowskiej Rząsce. Będzie to także miejsce zajęć dla studentów oraz badań naukowych.

Poliklinikę weterynaryjną uroczyście otworzył w poniedziałek Uniwersytet Rolniczy z Krakowa. W związku z tym, że w placówce diagnozowane i leczone będą m.in. małe zwierzęta, w tym egzotyczne, obiekt ma też funkcjonować pod nazwą Klinika Małych Zwierząt. Pomoc otrzymają tu również koty, psy, ale i konie.

„Jednostka została zaprojektowana z myślą spełnienia przede wszystkim misji edukacyjnej (…). Ale poprzez szeroko świadczone usługi na rzecz mieszkańców Krakowa. Nasze wyposażenie jest nietuzinkowe – myślę, że z możliwości diagnostycznych, z możliwości leczenia będą korzystali również lekarze spoza rejonu” – powiedział dyrektor Uniwersyteckiej Polikliniki Weterynaryjnej dr hab. Roman Aleksiewicz zwracają uwagę zwłaszcza na możliwości, jakie da nowoczesny rezonans magnetyczny.

Jak zapowiedział, placówka myśli o tym, aby w najbliższym czasie rozpocząć współpracę z fundacjami. „Da to możliwość obniżenia kosztów dla ludzi, którzy nie są zamożni, dla których tak zaawansowana diagnostyka na pewno będzie pewnym wydatkiem finansowym” – doprecyzował.

W budynku znajdują się m.in. gabinety internistyczne, ambulatorium, szpital z salami operacyjnymi, laboratorium biochemiczne i hematologiczne, patomorfologiczne, pracownia rezonansu magnetycznego., pracownia RTG, USG, pomieszczenia do rehabilitacji zwierząt (bieżnia wodna, fizjoterapia), wydzielona część zakaźna (gabinet zakaźny oraz ambulatorium), boksy i klatki dla zwierząt. Obiekt będzie wyposażony w aparaty endoskopowe, echokardiograficzne i rentgenowskie najnowszej generacji.

To również miejsce zajęć dydaktycznych dla studentów weterynarii, dlatego są tu sale wykładowe i seminaryjne, pokoje dla pracowników naukowo-dydaktycznych.

„Lepszych warunków do kształcenia umiejętności praktycznych przyszłych lekarzy weterynarii nie znajdziemy” – przekazał Uniwersytet Koszt budowy Kliniki Małych Zwierzą to ponad 64 mln zł, przy czym ponad 35 mln zł to wartość robót budowlanych, 28,5 mln zł – wartość wyposażenia. Inwestycja została zrealizowana za środki własne uczelni i jej obligacje oraz dzięki dofinansowaniu z MEiN (17 mln zł).

Parterowy budynek ma kubaturę ponad 15,5 tys. m sześc., zajmuje ponad 3,6 tys. mkw., przy czym powierzchnia użytkowa to ponad 3,1 tys. m kw.

Budynek ma układ pawilonowy, co daje możliwość ewentualnego dobudowania nowych segmentów.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Projekt noweli ustaw o j. polskim i NAWA trafił do konsultacji

  • Fot. Adobe Stock

    Resorty zdrowia i nauki: kierunki lekarskie na uczelniach z negatywną opinią PKA - bez limitu miejsc

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera