Książka „Wilki. Historie prawdziwe” z niemiecką nagrodą EMYS

Źródło: Wydz. Biologii UW
Źródło: Wydz. Biologii UW

Niemiecka edycja komiksu „Wilki. Historie prawdziwe” otrzymała nagrodę EMYS za najlepszą książkę non-fiction dla dzieci i młodzieży. Autorami książki są: Michał Figura - doktorant z Wydziału Biologii UW oraz Aleksandra i Daniel Mizielińscy, którzy są także ilustratorami książki.

„To ekscytująca i wnikliwa książka, która wyróżnia się spośród innych opublikowanych tytułów o wilkach. Miejscami jest to prawdziwy thriller kryminalny, ale oparty na solidnych podstawach naukowych” – powiedziała w uzasadnieniu werdyktu dr Ulrike Clausen, członkini jury i lekarka weterynarii.

„Wilki. Historie prawdziwe” to komiksowe przedstawienie różnych faktów z życia wilków, a także informacji o prowadzonych nad tym gatunkiem badaniach. Autorzy opisują wilcze zwyczaje i strukturę wilczych oraz prawdziwe historie kilku konkretnych wilków żyjących w Polsce.

Przybliżają też czytelnikowi tajniki pracy badacza wilków: opowiadają, jak się liczy i obserwuje te zwierzęta oraz jakie wnioski można wyciągnąć na podstawie pozostawianych przez nie odchodów czy resztek pożywienia.

Wszyscy bohaterowie książki to naukowcy, a wśród nich biolodzy z UW: dr hab. Sabina Pierużek-Nowak i dr hab. inż. Robert Mysłajek. Michał Figura, który jest współautorem komiksu odpowiedzialnym za jego merytoryczną stronę, także pracuje na Wydziale Biologii UW, w Zakładzie Ekologii. Jest też członkiem Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”.

Nagroda EMYS przyznawana jest przez stowarzyszenie proWissen oraz Bibliotekę Miejską w Poczdamie. Wyróżnia specjalne, kompetentne technicznie i atrakcyjnie przygotowane książki non-fiction dla dzieci i młodzieży w wieku powyżej 6 lat.

Książka „Wilki. Historie prawdziwe” została przetłumaczona na język niemiecki przez Thomasa Weilera oraz Marlenę Breuer, a wydana przez wydawnictwo Moritz Verlag. Polskie wydanie, z Wydawnictwa Dwie Siostry, otrzymało w tym roku nagrodę główną w kategorii „Książki dla dzieci i młodzieży” w konkursie ogłoszonym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek „Najpiękniejsza Polska Książka 2022”.

Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

kap/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

  • Fot. materiały prasowe

    Polka zdobywczynią nagrody dla europejskich wynalazców i nagrody publiczności

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera