Nauka dla Społeczeństwa

26.02.2024
PL EN
11.10.2023 aktualizacja 11.10.2023

PIG-PIB: trzęsienie ziemi na Słowacji zostało zarejestrowane przez polskie stacje

Kraj preszowski, Słowacja. Epicentrum trzęsienia ziemi było położone 18 km na NW od miejscowości Humenné. Źródło grafiki: Adobe Stock Kraj preszowski, Słowacja. Epicentrum trzęsienia ziemi było położone 18 km na NW od miejscowości Humenné. Źródło grafiki: Adobe Stock

Trzęsienie ziemi z 9 października na Słowacji zostało zarejestrowane na wszystkich stacjach monitorujących sieci PSG_Sejs_NET państwowej służby geologicznej - podał Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB).

9 października br. o godzinie 20:23:09.9 czasu lokalnego we wschodniej Słowacji miało miejsce trzęsienie ziemi o magnitudzie M5.3. Według European-Mediterranean Seismological Centre (EMSC) źródło wstrząsów było zlokalizowane na głębokości 10 km, a jego epicentrum znajdowało się 18 km na północny zachód od miasta Humenné. "Jest to rejon miejscowości Ohradzany i Slovenska Volova, które w linii prostej znajdują się około 40 km od Komańczy (Polska)" - podał PIG-PIB w mediach społecznościowych.

"Według dostępnych danych epicentrum trzęsienia ziemi znajduje się w obszarze Karpat Zewnętrznych (fliszowych), dokładniej w obrębie płaszczowiny magurskiej i jej podjednostki bystrzyckiej. Strefa ta oddalona jest o ok. 18 km od północnej granicy pienińskiego pasa skałkowego (PPS) i ok. 30 km na północ od obszarów występowania neogeńskich wulkanitów stref Slanskiej i Vyhorlatu" - czytamy w komunikacie.

Według PIG-PIB lokalizacja trzęsienia ziemi może mieć związek z jednym z uskoków dużej strefy dyslokacyjnej obejmującej dolinę rzeki Ondava, pomiędzy miejscowościami Stropkov a Vranov; strefa dyslokacyjna przecina zarówno Karpaty Zewnętrzne, jak i pieniński pas skałkowy i rozdziela wspomniane wyżej strefy wulkanitów.

Trzęsienie ziemi - jak podkreślono - zostało zarejestrowane na wszystkich stacjach sieci PSG_Sejs_NET państwowej służby geologicznej, obejmującej 2 stałe szerokopasmowe stacje i 40 stacji mobilnych. Na podstawie zapisów stacji sieci PSG_Sejs_NET położenie epicentrum trzęsienia ziemi opisują współrzędne geograficzne 40.00°N 21.72°E. "Ognisko wstrząsów zlokalizowane zostało na głębokości 18 km, a magnitudę zjawiska wyznaczono na M5.1" - podał instytut.

"Monitorowanie zjawisk sejsmicznych w Polsce należy do naszych stałych zadań w ramach państwowej służby geologicznej (psg) i jest finansowane ze środków narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej" - przypomniał PIG-PIB.

Zgodnie z komunikatem Słowacja należy do krajów o małej aktywności sejsmicznej. "W okresie ostatnich 10 lat od 1 stycznia 2013 r. do 10 października 2023 r. miało tutaj miejsce 26 wstrząsów sejsmicznych, z których 15 (57,7 proc.) miało magnitudę poniżej granicy odczuwalności (magnituda poniżej 2.5). Najsilniejsze zjawisko (poza wczorajszym trzęsieniem) z regionu wschodniej Słowacji w tym okresie miało magnitudę M3.7 i wystąpiło 23 kwietnia 2020 r. o godz. 23:18:27 UTC. 20 lat temu w rejonie wschodniej Słowacji w odległości ok. 40 km na południowy wschód od obecnego trzęsienia ziemi miało miejsce zjawisko sejsmiczne o magnitudzie M4.3" - czytamy.

Fot. Infografika PAP

Według doniesień prasowych w rejonie trzęsienia ziemi nie odnotowano ofiar w ludziach i większej ilości zniszczeń w infrastrukturze. Wstrząs ten był odczuwalny w promieniu kilkuset kilometrów od epicentrum - opisał instytut.

W Polsce trzęsienie ziemi odczuli mieszkańcy Podkarpacia i Małopolski. (PAP)

bar/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024