Najstarsze ślady stóp w Ameryce Pn. liczą ponad 20 tys. lat

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Najstarsze ślady ludzkich stóp w Ameryce Północnej liczą nawet 23 tys. lat – informują naukowcy na łamach „Science”.

Z badań wynika, że najstarsze ślady ludzkich stóp w Ameryce Północnej liczą nawet pomiędzy 21 tys. a 23 tys. lat. Dotychczas naukowcy skłaniali się do przekonania, że najwcześniejsi ludzie przybyli do Ameryki Północnej ok. 14 tys. lat temu.

Najnowsze analizy dotyczą śladów stóp, których odciski zachowały się w parku narodowym White Sands w Nowym Meksyku (USA).

Ludzkie odciski stóp nie są w tym miejscu jedyne. W wapiennych skałach zachowały się ślady mamutów czy leniwców olbrzymich. W 2021 r. opublikowano badania, które podważyły datowanie, wskazujące na 14 tys. lat, dowodząc, że są starsze. Wówczas jednak środowisko naukowe odniosło się do nich ostrożnie, sugerując możliwe błędy, wynikające z zastosowanej procedury.

W tym czasie ukazały się wyniki badań z innych miejsc, np. z Teksasu, gdzie ślady stóp datowano na 15 tys. lat.

Najnowsze badania, z zastosowaniem innych technik, potwierdzają, że ustalenia sprzed kilku lat, dotyczące śladów w Nowym Meksyku, były trafne. Są one znacznie starsze niż 14 tys. lat. Ich wiek może wynosić nawet 23 tys. lat. (PAP)

krx/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: widać oznaki kolejnego cyklu Słońca

  • Fot. Adobe Stock

    "Science": leczenie malarii coraz trudniejsze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera