Komunikacja naukowa na festiwalu ScienceCom w Gdyni

Materiały organizatorów
Materiały organizatorów

Jak sprawnie i w przyjazny sposób przekazywać wiedzę i opowiadać o osiągnięciach naukowych? Jak przygotować publikację naukową, wybrać najlepsze metody autoprezentacji i walczyć z dezinformacją i fake newsami? Dialog między naukowcami a społeczeństwem to główny temat festiwalu ScienceCom, który odbędzie się 17 i 18 listopada w Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

Serwis Nauka w Polsce jest patronem medialnym festiwalu ScienceCom 2023, którego celem jest budowanie zrozumienia i zaufania do nauki.

Młodzież szkolna, studenci, w tym członkowie kół naukowych oraz młodzi naukowcy, którzy wezmą udział w dwudniowym festiwalu, będą mogli nie tylko zdobyć nowe umiejętności i nawiązać kontakty, ale także zaprezentować swoje projekty badawcze realizowane w różnych dziedzinach nauki. W programie pojawią się prezentacje kół studenckich, konferencja młodych naukowców, dyskusyjny panel ekspercki dla młodzieży ze szkół średnich oraz wieczór sieciujący dla przedstawicieli społeczności akademickiej. Wydarzenie poprzedzi seria szkoleń dla osób stawiających pierwsze kroki w komunikacji naukowej.

"Naukowcy na całym świecie uczą się komunikacji, by móc sprawnie i w przyjazny sposób opowiadać o tym, co ważne i potrzebne. W Centrum Nauki Experyment wierzymy, że przekazywanie wiedzy i osiągnięć naukowych w prosty i zrozumiały sposób jest kluczem do budowy odpowiedzialnego społeczeństwa, zachętą do rozwijania kariery naukowej oraz wspólnego wypracowywania rozwiązań dla bieżących wyzwań cywilizacyjnych" - pisze w zapowiedzi festiwalu jego organizator.

W festiwalu weźmie udział ok. 150 studentów i studentek zrzeszonych w 15 kołach naukowych trójmiejskich uczelni. Program wydarzenia przygotowała Rada Naukowa ScienceCom, w skład której zaproszeni zostali przedstawiciele uczelni wyższych i instytucji naukowcych z całego regionu, m.in. Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego, Akademii Marynarki Wojennej, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Instytutu Oceanologii PAN, Uniwersytetu SWPS oraz fundacji PSC - Pomeranian Students' Coalition Gdynia.

W tym i w przyszłym roku festiwal w ramach projektu „ScienceCom - ABC naukowej komunikacji” uzyskał dofinansowanie z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II Ministra Edukacji i Nauki.

Nauka w Polsce

kol/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe ODIM

    Niewielki zespół zainspirował całą społeczność inżynierów materiałowych

  •  Kraków, 21.06.2024. Prezes Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN Alicja Harackiewicz podczas gali otwarcia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. PAP/Art Service

    Prezeska SPIN: centra nauki to żaden naukowy plac zabaw

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera