Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
17.10.2023 aktualizacja 17.10.2023

Widowisko Żywioły Ziemi na fasadzie Pałacu w Wilanowie

Miasteczko i Pałac Wilanów, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, 23 bm. (rg/awol) PAP/Rafał Guz Miasteczko i Pałac Wilanów, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, 23 bm. (rg/awol) PAP/Rafał Guz

Trzęsienia ziemi, powodzie, susze i huragany - od 21 października w Warszawie będzie można oglądać widowisko "Żywioły ziemi" na fasadzie Pałacu w Wilanowie. W dniu inauguracji pokazu o wodzie (i jej braku) opowie w otwartym wykładzie hydrolog prof. dr hab. Paweł Rowiński, dyrektor Instytutu Geofizyki PAN.

Mapping "Żywioły Ziemi" będzie można oglądać w Wilanowie w piątki, soboty i niedziele przez najbliższe miesiące. W październiku pokaz jest planowany o godzinie 18.30, a w listopadzie – o 18.00. Szczegółowy program pokazów można znaleźć na stronie Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie

Widowisko przygotowali naukowcy pracujący w Instytucie Geofizyki PAN, którzy na co dzień zajmują się badaniem przyczyn katastrof naturalnych i opracowują prognozy ich występowania. Pokaz powstał we współpracy z firmą MediaCraft, znaną z takich realizacji, jak największy wideomapping na świecie wyświetlony na 40 drapaczach chmur w Shenzhen w Chinach w 2019 roku oraz pokazów na fasadach obiektów użyteczności publicznej w Warszawie, m.in. Politechnice Warszawskiej i Królikarni.

Inauguracja nowego wideomappingu rozpocznie się 21 października o godzinie 17.00 wykładem „Żywioł wody okiem naukowców” w Oranżerii Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie. Tematem będą największe zagrożenia naturalne w naszym kraju: powodzie i susze. "Zmiana klimatu w Polsce wiąże się nie tylko ze wzrostem temperatury, ale w sposób szczególny z nasileniem hydrologicznych zjawisk ekstremalnych" - przypomina Instytut Geofizyki PAN w komunikacie.

Prof. Rowiński jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, a także wielu polskich i międzynarodowych organizacji naukowych. Był współtwórcą i pierwszym przewodniczącym Centrum Badań Ziemi i Planet GeoPlanet PAN, pracował i wykładał w kilku światowych centrach badawczych, m.in. jako stypendysta Fundacji Batorego w State University of New York w Stony Brook w Stanach Zjednoczonych. Jest prezesem zarządu europejskiego oddziału International Association for Hydro-Environment Engineering and Research (IAHR) i członkiem zarządu europejskiej federacji akademii nauk ALLEA.

Po wykładzie uczestnicy wydarzenia wezmą udział w premierowym pokazie. Udział w wydarzeniu w dniu 21 października jest bezpłatny. Osoby zainteresowane mogą zapisać się przez formularz. 

Mapping „Żywioły Ziemi” oraz wykład „Żywioł wody w badaniach naukowców” są realizowane jako część projektu „Fascynująca Ziemia” i dofinansowane ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa”.

Nauka w Polsce

kol/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024