„Piękne i bestie” – wystawa o zjawiskach przyrodniczych w PAN Muzeum Ziemi

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Fotografie zjawisk przyrodniczych badanych przez geofizyków, historyczne przyrządy pomiarowe, a także skały mające niemal 4 mld lat – od 29 listopada będzie można zobaczyć na wystawie „Piękne i bestie. Zjawiska przyrodnicze we współczesnych badaniach naukowych” w PAN Muzeum Ziemi.

Fotografie zjawisk przyrodniczych badanych przez geofizyków, historyczne przyrządy pomiarowe, a także skały mające niemal 4 mld lat – od 29 listopada będzie można zobaczyć na wystawie „Piękne i bestie. Zjawiska przyrodnicze we współczesnych badaniach naukowych” w PAN Muzeum Ziemi.

Organizatorem jest Instytut Geofizyki PAN.

Wystawę, prezentującą zagadnienia, którymi zajmują się naukowcy tej jednostki, otwiera część poświęcona lodowcom i badaniom glacjologicznym prowadzonym na Spitsbergenie w Arktyce. „Zobaczycie tu imponujące czoło lodowca rozcięte szczelinami i usłyszycie dźwięki, jakie wydaje w procesie cielenia. Tej niesamowitej symfonii będzie towarzyszyć kolejne zjawisko – feeria barw na polarnym niebie, zwana na północy aurorą borealis. Zorza polarna obserwowana nad Polską Stacją Polarną Hornsund zapiera dech w piersiach!” – czytamy w informacji prasowej.

Fot. materiały prasowe

Kolejna część opowiada o polskich rzekach. „Spróbujemy zrozumieć procesy, które spowodowały ich gorszą kondycję oraz coraz częstsze występowanie susz na terytorium naszego kraju” – zapowiadają organizatorzy.

Zwiedzający będą też mogli dowiedzieć się, gdzie wystąpiły największe trzęsienia ziemi i jaką miały siłę.

Wystawę zamyka temat burz. „Wyładowanie elektryczne wzbudza w nas strach graniczący z podziwem dla siły przyrody – w ostatniej części wystawy wyjaśnimy powstawanie burz. Poznamy, jaka tajemnica fizyki kryje się w środku chmury burzowej” – czytamy.

Ponadto dla zwiedzających przygotowano geologiczną podróż w czasie: „Kamienną ścieżkę czasu”, prezentującą skały – od tych najstarszych dostępnych skał (mających blisko 4 mld lat!) aż po te stosunkowo młode, które powstały nieco ponad 300 milionów lat temu w polskich Karkonoszach.

Artystycznym uzupełnieniem wystawy są kamienne obrazy prezentowanych zjawisk, przygotowane przez dzieci pracowników Instytutu Geofizyki PAN.

Fot. materiały prasowe

Wystawa jest częścią projektu „Geofizyka dla każdego”, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Wystawa będzie dostępna do końca roku.

Nauka w Polsce

akp/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe ODIM

    Niewielki zespół zainspirował całą społeczność inżynierów materiałowych

  •  Kraków, 21.06.2024. Prezes Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN Alicja Harackiewicz podczas gali otwarcia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. PAP/Art Service

    Prezeska SPIN: centra nauki to żaden naukowy plac zabaw

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera