Stowarzyszenie SPiN: chcemy być gotowi na zmiany

Szczecin, 27.05.2023. Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w dniu otwarcia. PAP/Marcin Bielecki
Szczecin, 27.05.2023. Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w dniu otwarcia. PAP/Marcin Bielecki

Świat zmienia się na naszych oczach, a my, jako środowisko angażujące społeczeństwo w naukę, chcemy być na te zmiany gotowi - mówią organizatorzy konferencji „Przewroty w nauce. Człowiek w Centrum”, która zakończyła się w Szczecinie.

Gospodarzem tegorocznego spotkania (16-18 października), organizowanego przez Stowarzyszenie Społeczeństwo i Nauka (SPiN), było Morskie Centrum Nauki w Szczecinie.

Stowarzyszenie SPiN to działająca od kilkunastu lat ogólnopolska sieć, która skupia 40 podmiotów takich jak: centra nauki, centra popularyzacji nauki, parki naukowo-technologiczne, instytuty PAN, fundacje zajmujące się nowoczesną edukacją, muzea czy podmioty, które tworzą eksponaty na wystawy edukacyjne.

„Jesteśmy stowarzyszeniem zrzeszającym profesjonalistów zajmujących się nowoczesną edukacją, komunikacją nauki, popularyzacją nauki oraz poszukiwaniem różnego rodzaju narzędzi, pozwalających wciągnąć nasze społeczeństwo na pokład osób, które chcą się nieustannie uczyć i dowiadywać się nowych rzeczy” – powiedziała w rozmowie z Nauką w Polsce Alicja Harackiewicz – prezes zarządu SPiN i dyrektor Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

Tegoroczna konferencja odbyła się pod hasłem: „Przewroty w nauce. Człowiek w Centrum”. „Świat zmienia się na naszych oczach, a my, jako środowisko angażujące społeczeństwo w naukę, chcemy być na te zmiany gotowi oraz być częścią tych zmian. Sztuczna inteligencja, wirtualna rzeczywistość, metawersum, zmiany społeczne, nowy konsument i nowy pracownik – wszystkie te zagadnienia będą osią naszych dyskusji” – podkreślili organizatorzy.

W trakcie wydarzenia była więc mowa m.in. o szansach i możliwościach wykorzystywania sztucznej inteligencji np. do tworzenia wystaw, o pracy animatorów, skutecznej komunikacji, pisaniu o nauce, myśleniu o odbiorcy, szansach i możliwości edukacji w czasach wojny i kryzysu (z udziałem przedstawicieli Małej Akademii Nauk Ukrainy), wystawach interaktywnych, współpracy z naukowcami i zarządzaniu w organizacji.

Wydarzenie poprzedziła prekonferencja (16 października), skierowana do osób popularyzujących wiedzę o kosmosie oraz tworzących treści multimedialne dla planetariów i kin sferycznych.

Gospodarzem wydarzenia było otwarte w tym roku Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha – miejsce poświęcone tematycznie morzu, czyli oceanografii, biologii morskiej oraz innym dziedzinom nauki związanym z morzem. Trzon stanowią interaktywne wystawy, na których można m.in. dowiedzieć się, jak zbudowany jest statek, doświadczyć, jak mocno wieje wiatr w czasie sztormu i zobaczyć, jak rozchodzą się fale w wodzie. Nie brakuje też atrakcji takich jak możliwość wejścia na bocianie gniazdo, poznanie marynarskich przesądów i wodny plac zabaw dla najmłodszych.

W MCN znajdują się również pracownie edukacyjne, w których edukatorzy prowadzą zajęcia dla zorganizowanych grup. Jest tam również planetarium. Sam budynek przypomina statek i jest zlokalizowany przy bulwarach – tuż obok trzech zabytkowych dźwigów portowych, zwanych "Dźwigozaurami".

W ocenie Alicji Harackiewicz duże zainteresowanie tegorocznym wydarzeniem świadczy o potrzebie istnienia takiej sieci. „W tym roku mogliśmy pomieścić 170 osób, a lista szybko się zapełniła. Po zainteresowaniu widzieliśmy, że ta frekwencja mogłaby się podwoić. Cieszy nas to, że ci wszyscy ludzie – naukowcy, edukatorzy, popularyzatorzy, nauczyciele – mają wspólny cel, jakim jest rozwój społeczeństwa opartego na wiedzy” – powiedziała.

Na zakończenie konferencji organizatorzy zapowiedzieli, że gospodarzem przyszłorocznego spotkania będzie Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis” we Wrocławiu.

Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik

akp/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rozpoczęła się analogowa misja księżycowa „M6 Żuławski”

  • Fot. Adobe Stock

    Rozpoczął się "Tydzień Mikroświata" w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera