Od czwartku do niedzieli konferencja ML in PL – wszystko o uczeniu maszynowym

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Uczenie maszynowe i jego praktyczne zastosowania będą tematem czterodniowej konferencji naukowej w Warszawie połączonej z wręczeniem nagród im. Witolda Lipskiego. Od 26 do 29 października zaplanowano wykłady i dyskusje w Centrum Nauki Kopernik i na dwóch stołecznych uczelniach.

Uczenie maszynowe (machine learning – ML) – nie tylko w rozwijaniu sztucznej inteligencji, informatyce i matematyce, ale również w biznesie, handlu, astronomii i wielu obszarach medycyny – od poszukiwania leków poprzez diagnostykę kardiologiczną do leczenia nowotworów z przerzutami – te i o wiele więcej zastosowań, a także wyzwań związanych z uczeniem (się) maszyn omówią uczestnicy kilkudziesięciu paneli, wykładów, spotkań i warsztatów organizowanych w ramach siódmej już edycji konferencji ML in PL w Szkole Głównej Handlowej, na Politechnice Warszawskiej i w Centrum Nauki Kopernik.

Patronem medialnym konferencji jest serwis Nauka w Polsce.

ML in PL jest platformą, dzięki której młodzi naukowcy zainteresowani uczeniem maszynowym prezentują swoje wyników przed środowiskiem akademickim i biznesowym. Mogą nawiązać długotrwałe kontakty z potencjalnymi pracodawcami oraz zaproszonymi badaczami.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Konferencja ML in PL (dawniej PL in ML) poświęcona będzie badaniu i zastosowaniom uczenia maszynowego. Organizatorem jest stowarzyszenie non-profit ML in PL - grupa młodych entuzjastów uczenia maszynowego wywodzących się z różnych środowisk akademickich, głównie studentów, absolwentów i doktorantów.

Konferencję rozpoczną studenckie warsztaty zorganizowane 26 października w Szkole Głównej Handlowej. Młodzież akademicka będzie dyskutować m.in. o realistycznych atakach, rachunku różniczkowym, losowym podobieństwie, magazynowaniu energii w inteligentnej sieci, a także o szacowaniu odległości galaktyk w oparciu o głębokie uczenie się.

Podczas inauguracji konferencji zostaną wręczone nagrody im. Witolda Lipskiego dla wybitnych informatyków.

Wykład inauguracyjny poświęcony modelom wielkojęzykowym (LLM) otwierającym erę sztucznej inteligencji (AI) wygłosi Leon Bottou z Meta AI. "Czy maszyna stanie się świadoma i zbuntuje się przeciwko swoim twórcom? Czy czeka nas apokalipsa?" - ekspert nieco odsunie od siebie wizje science fiction i skupi się na profesjonalnym omówieniu zjawiska AI oraz szans i zagrożeń wynikających z jej stosowania i rozwijania. Czwartkowy panel dyskusyjny będzie poświęcony otwartemu oprogramowaniu.

W piątek 27 października odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik - panel zatytułowany "Człowiek w pętli" poświęcony wykorzystaniu ludzkiej wiedzy w celu ulepszania modeli sztucznej inteligencji.

Tego dnia zaplanowano aż trzy wykłady główne gości m.in. z Google Deepmind i uniwersytetów z Włoch i Francji oraz sesje wykładowe z udziałem polskich ekspertów m.in. z Politechnik Poznańskiej, Warszawskiej i Wrocławskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego i instytucji zagranicznych. Do wyboru będą panele sponsorskie oraz liczne panele merytoryczne, gdzie o modelach uczenia maszynowego będzie mówiło się nie tylko w kontekście informatyki i biznesu, ale również odkryć naukowych w astronomii, walki z odpornością na antybiotyki, diagnostyki kardiologicznej czy histopatologii cyfrowej.

W sobotę 28 października konferencję (również w Koperniku) rozpoczną kolejne trzy specjalistyczne wykłady, następnie zaplanowano sesje posterowe i dyskusje - miedzy innymi z udziałem nagrodzonych wcześniej laurealów nagrody im. Witolda Lipskiego. Jednym z wystąpień będzie wykład badaczki z Delft (Holandia) na temat wykorzystania uczenia maszynowego w leczeniu przerzutów raka.

Czterodniowy zjazd zakończy się na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Niedzielne warsztaty w siedmiu blokach tematycznych będą dotyczyły nie tylko zagadnień teoretycznych, ale także znajdowania zastosowań uczenia maszynowego w handlu, biznesie lub odkrywaniu nowych leków. Warsztat ekspertów firmy Amazon jest bezpłatny, na pozostałe trwa sprzedaż biletów (studencki - 50 zł, normalny 100 zł).

Jak informują organizatorzy, od inauguracji w 2017 r. konferencja gromadzi zróżnicowaną publiczność, zapewniając zainteresowanym platformę do słuchania czołowych ekspertów dziedzinie ML, prezentowania i omawiania najnowszych badań w przyjaznej i integracyjnej atmosferze. Od 2019 roku co roku w konferencji bierze udział około 500 uczestników.

Pełny program konferencji – tutaj.

Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 28.05.2024. Na zdjęciu Michał Gramatyka  PAP/Jarek Praszkiewicz

    Wiceminister cyfryzacji: posłowie mają święte prawo korzystać z AI przy pisaniu interpelacji

  • Fot. Bartosz Bańka/PG

    Twórcy bolidu PGR-08 planują udział w międzynarodowych zawodach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera