Tatry/ Czterem niedźwiedziom zostaną założone obroże telemetryczne

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Czterem tatrzańskim niedźwiedziom, które niebezpiecznie podchodzą w okolice domów, zostaną założone obroże telemetryczne, w tym dwie wyposażone w kamery – informuje Tatrzański Park Narodowy (TPN). Zebrane przez przyrodników dane pozwolą lepiej poznać i chronić te zwierzęta - wyjaśnia TPN.

„Niedźwiedź do życia potrzebuje dużych przestrzeni. Areał jednego dorosłego niedźwiedzia obejmuje od 30 do 200 km kw., ale do tego dochodzi zwyczaj odbywania wielokilometrowych wędrówek. Tymczasem tereny zurbanizowane rozrastają się, a zielone kurczą. Zwierzęta w poszukiwaniu jedzenia czy kierowane instynktem wędrówki mogą zbliżać się do zabudowań. Czasami, co ważne - także z powodu niewiedzy ludzi, może dochodzić do niedźwiedzich włamań do ogrodów, pasiek czy ataków na zwierzęta hodowlane. Takim sytuacjom będziemy starali się zapobiegać - dzięki kamerom lepiej uda się zarejestrować reakcje niedźwiedzi na odstraszanie i lepiej będzie można przeciwdziałać możliwym sytuacjom konfliktowym” – tłumaczy TPN.

Zaznaczono, że chociaż w Polsce ataki niedźwiedzi na ludzi to rzadkość, to w innych krajach, jak np. w Rumunii, gdzie liczba niedźwiedzi jest największa w Europie, takie ataki zdarzają się.

Obroże zostały zakupione dzięki funduszom europejskim w ramach międzynarodowego projektu LECA, w którym bierze udział 12 instytucji z różnych krajów: Polski, Czech, Słowacji, Ukrainy, Węgier, Słowenii i Rumunii. Projekt ma wspierać koegzystencję ludzi i dużych drapieżników - wilka, rysia i niedźwiedzia w Karpatach.

Projekt LECA (z ang. Supporting the coexistence and conservation of Carpathian LargE CArnivores) ma na celu nawiązanie transgranicznej współpracy w zakresie monitorowania i ochrony dużych drapieżników w krajach karpackich. Projektem kieruje Uniwersytet Mendla w czeskim Brnie. Projekt LECA opiera się na trzech głównych filarach – monitoringu, ograniczaniu sytuacji konfliktowych i zapobieganiu kłusownictwu. (PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ mmu/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: elektrownia jądrowa w gminie Choczewo może negatywnie wpłynąć na ekosystem Bałtyku

  • Fot. S.Czachorowski. Źródło: Wikipedia CC BY-SA 4.0

    Olsztyn ma kolejne jezioro; nie było go co najmniej kilkadziesiąt lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera