Nagrody i wyróżnienia

Przyznano nagrody im. Witolda Lipskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie informatyki

Adobe Stock
Adobe Stock

Adam Polak z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Michał Nowicki z Politechniki Poznańskiej i Błażej Osiński z Uniwersytetu Warszawskiego zostali laureatami XIX edycji konkursu im. Witolda Lipskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie informatyki. Zwycięzcy otrzymają po 50 tysięcy złotych.

Nagroda została ustanowiona w 2005 r. dla upamiętnienia Witolda Lipskiego, pioniera polskiej informatyki. Organizowany corocznie konkurs jest adresowany do naukowców, którzy nie ukończyli 35 roku życia, posiadają polskie obywatelstwo i na stałe mieszkają w Polsce. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: teoretyczne aspekty informatyki oraz zastosowania informatyki.

W tym roku w konkursie rozpatrywano kandydatury 24 badaczek i badaczy z 13 instytucji. 18 osób ubiegało się o nagrodę w kategorii zastosowań, a 6 - w kategorii teoretycznych aspektów informatyki. Zgłoszenia były oceniane przez jury (Radę Nagrody), w skład której wchodzi 12 uczonych z Polski, Francji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Kanady.

„Start w konkursie to znakomita okazja dla młodych naukowców, by przedstawić swoje badania szerszemu gronu ekspertów. Przygotowanie do aplikacji sprawia, że naukowcy muszą często spojrzeć na swoje osiągnięcia z innej perspektywy i zaprezentować je w sposób, który przekona jury. Kluczowe nie są miejsca, w jakich pojawiły się publikacje kandydatów, ale merytoryka i innowacyjność zgłoszonych prac” – powiedział cytowany w materiale prasowym Piotr Sankowski, prezes IDEAS NCBR, laureat pierwszej edycji Nagrody im. Witolda Lipskiego i członek Kapituły Nagrody.

Inicjatorami nagrody byli polscy informatycy mieszkający za granicą. Do 2021 r. konkurs był organizowany przez Fundację Rozwoju Informatyki związaną z Wydziałem Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Od grudnia 2021 r. organizacją zajmuje się Fundacja Kościuszkowska.

Do 2022 r., w ciągu 17 lat, przyznano 24 nagrody i pięć wyróżnień. Kilkoro laureatów wybrało pracę w biznesie, jednak znakomita większość kontynuowała pracę na uczelniach, odnosząc znaczące sukcesy i zdobywając inne prestiżowe wyróżnienia krajowe i zagraniczne. Laureaci nagrody Lipskiego zdobyli między innymi siedem grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC).

Uroczystość wręczenia dyplomów laureatom nagrody odbyła się w czwartek w Warszawie - w czasie inauguracji szóstej konferencji ML in PL poświęconej sztucznej inteligencji. Patronem medialnym konferencji jest serwis Nauka w Polsce.

Patron nagrody Witold Lipski (1949-1985) był polski informatykiem, autorem książek "Kombinatoryka dla programistów" oraz "Analiza kombinatoryczna" (współautor z Wiktorem Markiem). Wraz ze swym doktorantem Tomaszem Imielińskim stworzył podwaliny teorii niezupełnej informacji w relacyjnych bazach danych.

Nauka w Polsce

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Fot. Katarzyna Suchańska (Uniwersytet Śląski)

    Marcelina Jureczko zwyciężczynią polskiej edycji FameLab 2024

  • Laureaci nagród. Fot. Stowarzyszenie PRom

    Czasopismo popularnonaukowe „No Limits” z nagrodą specjalną stowarzyszenia PRom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera