Kielce/ Centrum Badań Klinicznych powstało w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Centrum Wsparcia Badań Klinicznych powstało w Świętokrzyskim Centrum Onkologii (ŚCO) w Kielcach. Na utworzenie jednostki ŚCO otrzymało z Agencji Badań Medycznych (ABM) prawie siedem milionów złotych.

Prezes Agencji Badań Medycznych dr Radosław Sierpiński podkreślił, że powstanie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych jest naturalnym dopełnieniem działalności ŚCO.

„Badania kliniczne to dostęp do nowoczesnych terapii, które pojawią się w refundacji za kilka, kilkanaście lat. To wielka szansa dla Centrum i pacjentów. Finansowanie takich przedsięwzięć sprawia, że w sposób nieprawdopodobny podnosi się jakość terapii. Dołączacie państwo do pewnej elitarnej sieci ośrodków, które zlokalizowane są w najlepszych centrach badawczych w Polsce” – powiedział w czwartek podczas uroczystego otwarcia Centrum prezes ABM.

Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii profesor Stanisław Góźdź zaznaczył, że dzięki powstaniu centrum naukowcy z jego lecznicy będą mieli szanse prowadzić własne badania kliniczne. „Dzięki wsparciu Agencji Badań Medycznych nasze marzenia się spełniają. W działalności ŚCO brakowało Centrum Wsparcia Badań Klinicznych z prawdziwego zdarzenia. Centrum ma służyć naszym pacjentom, otwierając im nowe możliwości leczenia” – zaznaczył prof. Góźdź.

Obecnie ŚCO prowadzi około 30 badań klinicznych: raka jamy ustnej, nowotworów hematologicznych (zespół mielodysplastyczny – MDS, przewlekła białaczka mielomonocytowa – CMML, ostra białaczka szpikowa – AML, szpiczak mnogi), a także nowotworów piersi, jajnika, macicy, gruczołu krokowego i raka rdzeniastego tarczycy. Korzysta z nich około 100 pacjentów.

Utworzenie Centrum ma doprowadzić do zwiększenia liczby prowadzonych badań klinicznych i do zwiększenia dostępności innowacyjnych terapii dla pacjentów onkologicznych. ŚCO otrzymało na ten cel z ABM ponad 6,7 mln zł. Pieniądze zostały przeznaczone na doposażenie i adaptację pomieszczeń na potrzeby nowej placówki.

W ramach projektu w ŚCO zostały przygotowane m.in. pomieszczenia do realizacji ambulatoryjnych wizyt pacjentów uczestniczących w badaniach klinicznych. Centrum ma umożliwić badaczom skupienie się na opiece nad pacjentem, a cała administracja, zarządzanie, planowanie, rozliczanie badania będzie spoczywało w rękach nowej jednostki.

Według Narodowej Strategii Onkologicznej do 2029 r. w Polsce ma powstać osiem takich placówek. Agencja planuje także wspierać rozwój CWBK funkcjonujących przy wybranych uniwersyteckich ośrodkach akademickich.(PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ par/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera