Olsztyn/ Od grudnia w Obserwatorium Astronomicznym wystawa o Koperniku

Pomnik Kopernika w Olsztynie. Fot. Janusz Lipiński. Źródło: Adobe Stock
Pomnik Kopernika w Olsztynie. Fot. Janusz Lipiński. Źródło: Adobe Stock

Od grudnia w Obserwatorium Astronomicznym w Olsztynie będzie można oglądać wystawę Doświadczalnia Kopernika. To nowoczesna, multimedialna i interaktywna wystawa o charakterze popularnonaukowym. Zwiedzający będą mogli także zajrzeć do Gabinetu Materii Kosmicznej.

Jak poinformował urząd miasta w Olsztynie, już wkrótce rozpoczną się prace związane z realizacją projektu poświęconego Mikołajowi Kopernikowi.

Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie zlokalizowane jest w XIX-wiecznej wieży ciśnień. Na kolejnych piętrach można zapoznać się z rozwojem astronomii oraz z różnymi metodami obserwacji i pomiarów astronomicznych. Końcówka Roku Mikołaja Kopernika jest doskonałą okazją do wprowadzenia nowych rozwiązań do instytucji zajmującej się edukacją o przestrzeni kosmicznej i obserwacji nieba. W najbliższych tygodniach obserwatorium zostanie odświeżone i doposażone - przekazał magistrat.

W związku z tym Obserwatorium będzie nieczynne między 1 listopada a 5 grudnia. W tym czasie zostaną przeprowadzone drobne prace naprawcze obiektu oraz malowanie wnętrza. Zamontowane zostaną nowe eksponaty.

"W czasie prac część eksponatów teraz znajdujących się w Obserwatorium zostanie udostępniona w sali odczytowej Planetarium. Na czasowej wystawie 'Astronomia dawna i niedawna oraz meteoryty' będzie można oglądać modele historycznych instrumentów astronomicznych i czasomierzy oraz część kolekcji meteorytów. Wystawa będzie czynna od 2 do 30 listopada"- poinformowała pełniąca obowiązki dyrektora Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, Agnieszka Zbanyszek.

W trakcie zaplanowanych prac na I piętrze Obserwatorium zostanie utworzona "Doświadczalnia Kopernika". To nowoczesna, multimedialna i interaktywna wystawa o charakterze popularnonaukowym. Natomiast na II piętrze będzie "Gabinet Materii Kosmicznej". Specjalny system wystawienniczy z aplikacją multimedialną, zapewniający odpowiednie oświetlenie i wilgotność umożliwi doskonałą prezentację całej kolekcji meteorytów znajdującej się w Obserwatorium Astronomicznym.

W pobliżu wieży, w 'Ogrodzie Kopernika', znajdą się natomiast repliki instrumentów obserwacyjnych, jakich używał wielki uczony, najznamienitszy mieszkaniec Olsztyna. Odwiedzający będą mogli z bliska przyjrzeć się, jak wyglądały kwadrant, triquetrum oraz astrolabium. Ustawiona zostanie także replika historycznego teleskopu powietrznego.

Dzięki zrealizowanym pracom zostanie unowocześniona oferta instytucji. Natomiast nowa kolorystyka pomieszczeń pozwoli na ujednolicenie pracowni, części wspólnych, klatek schodowych. Nie zmieni jednak zabytkowego charakteru obiektu - podkreślają urzędnicy.

Nauka w Polsce, Agnieszka Libudzka

ali/ apiech/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rejestracja na 20. Lubelski Festiwal Nauki – od środy

  • 11.03.2022 PAP/Albert Zawada

    Śląskie/ Uczniowie ze szkoły w Pyskowicach zostali laureatami konkursu "Nauka dla Ciebie"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera