Uczelnie i instytucje

Opole/Politechnika jako pierwsza uczelnia w regionie na "liście szanghajskiej"

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Politechnika Opolska jako pierwsza uczelnia w regionie została zakwalifikowana w najnowszej edycji Shanghai Ranking's Global Ranking of Academic Subjects -poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej prorektor uczelni prof. Grzegorz Królczyk.

Jak poinformowały na poniedziałkowej konfrencji prasowej władze Politechniki Opolskiej, po raz pierwszy uczelnia z województwa opolskiego znalazła się na liście Shanghai Ranking's Global Ranking of Academic Subjects. Politechnika Opolska została wysoko oceniona w dwóch obszarach: Mechanical Engineering oraz Instruments Science & Technology.

"To bardzo dobra wiadomość nie tylko dla naszej społeczności akademickiej, ale całego Opola i regionu. Shanghai Ranking's Global Ranking of Academic Subjects to największy, najbardziej prestiżowy ranking na świecie, który ocenia ok. 20 tysięcy uczelni. Sam fakt zakwalifikowania się na listę rankingową jest marzeniem każdej uczelni. To panteon świata nauki, ogromny sukces. Bardziej prestiżowego rankingu nie ma. Politechnika Opolska nie dość, że jako pierwsza uczelnia w regionie została ujęta w elitarnym zestawieniu, to zajęła pierwsze miejsce w Polsce w obszarze Mechanical Engineering, natomiast w skali globalnej zajmuje miejsce w przedziale 101 do 150 najlepszych uczelni świata. Do tej pory historycznie żadna polska uczelnia nie zajęła tak wysokiej pozycji na świecie" - powiedział prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

W obszarze Mechanical Engineering oprócz naszej uczelni, zostały zakwalifikowane jeszcze tylko trzy polskie szkoły wyższe. To Politechnika Gdańska, Politechnika Lubelska i Politechnika Wrocławska (kolejność według miejsc polskiego zestawienia, w skali światowej uczelnie te zajmują miejsce w przedziale 301-400).

"Mechanical Engineering to dyscyplina naukowa kluczowa w naszym kraju. W tegorocznym zestawieniu żadna uczelnia z Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Węgier, Czech, Izraela, Austrii, Finlandii, Indii, Irlandii czy Brazylii nie została tak wysoko oceniona jak Politechnika Opolska. Natomiast w obszarze Instruments Science & Technology nasza uczelnia znajduje się wśród 300 najlepszych uczelni świata" - podkreślił prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.

Ranking Shanghai Ranking's Global Ranking of Academic Subjects jest przygotowywany przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. Przedstawia najlepsze uczelnie świata w wybranych dyscyplinach naukowych. To najbardziej prestiżowy ranking na świecie, który w transparentny sposób ocenia osiągnięcia naukowe uczelni. Wśród kryteriów są m.in. liczba publikacji, liczba najczęściej cytowanych naukowców i współpraca naukowa. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ Dolnośląskie Centrum Onkologii z prestiżowym certyfikatem

  • Fot. Adobe Stock

    Uniwersytet Medyczny w Łodzi: na kierunku lekarsko-dentystycznym 16 chętnych na miejsce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera