Rumunia/ W Karpatach Południowych wykryto po raz pierwszy wilczaka – hybrydę psa i wilka

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Badania Fundacji Conservation Carpathia potwierdzają odnalezienie w lasach Karpat Południowych wilczaka – hybrydy wilka i psa. Obecnie hybrydyzacja „wydaje się niewielkim zagrożeniem”, ale potencjalnie może zagrozić populacji wilków – napisano w oświadczeniu.

„Chociaż hybrydyzacja wydaje się w tej chwili niewielkim zagrożeniem, może ewoluować i z czasem doprowadzić do degradacji genetycznej, a następnie do całkowitego wyginięcia tego gatunku” - cytuje oświadczenie fundacji portal Digi24.ro.

Zaznaczono w nim, że w przypadku Rumunii hybrydyzacja gatunków jest zjawiskiem wywołanym przez bezpańskie psy, które pojawiły się w siedliskach wilków. Jak oceniają badacze, ich obecność może zagrozić zdrowiu genetycznemu wilków w kolejnych dziesięcioleciach.

Badacze badali m.in. materiał genetyczny pobrany od wilków i psów przebywających na konkretnym terenie.

Celem badań prowadzonych przez fundację jest zdobycie informacji na temat populacji wilków w Rumunii. Jak zaznaczono w komunikacie, badania genetyczne mają charakter długoterminowy i są kontynuowane.

„Na podstawie częstotliwości obserwacji osobników na kamerach zainstalowanych przez badaczy w lesie oszacowano liczebność i zagęszczenie populacji, parametry niezbędne do ochrony tego gatunku i realizacji strategii współistnienia ze społecznościami lokalnymi” – wskazano w komunikacie.

Według danych fundacji w Karpatach Południowych zagęszczenie populacji wilka wynosi 2,35 osobnika na 100 km2. To mniej niż w amerykańskim Parku Yellowstone (5-9,8 osobnika według danych z 2015 r.) czy w północnych Apeninach, ale znacznie wyższy niż w Skandynawii, gdzie populacja wilków stara się odbudować po dużym spadku genetycznym (0,18 osobnika na 100 km2 w 2021 r.).

Według oficjalnych szacunków populacja wilków w Rumunii liczy około 3000 osobników.

Z Bukaresztu Justyna Prus (PAP)

just/ sp/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu, w której mogliby chronić się astronauci

  • Fot. Adobe Stock

    W naszym kosmicznym sąsiedztwie może być planeta oceaniczna

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera