Uczelnie i instytucje

Dyrektor NAWA: 4. edycja programu im. prof. Franciszka Walczaka w nowej formule

29.03.2023. Dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej Dawid Kostecki. PAP/Leszek Szymański
29.03.2023. Dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej Dawid Kostecki. PAP/Leszek Szymański

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła 4. edycję programu im. prof. Walczaka, który umożliwi trwające od 1 do 6 miesięcy wyjazdy do ośrodków medycznych na całym świecie - powiedział PAP dyrektor NAWA dr Dawid Kostecki. Poszerzono też m.in. kryterium geograficzne i podniesiono kwotę stypendialną.

Jak wskazuje NAWA, program im. prof. Walczaka, realizowany we współpracy z Agencją Badań Medycznych (ABM), finansowany z dotacji Ministerstwa Zdrowia, umożliwia rozwój kompetencji zawodowych i naukowych, a także zdobycie doświadczenia i kontaktów w międzynarodowym środowisku naukowym.

Do nowej edycji programu im. prof. Walczaka mogą się zgłosić, poza przedstawicielami nauk medycznych, także przedstawiciele nauk farmaceutycznych i nauk o zdrowiu oraz lekarze od stopnia doktoranta - powiedział PAP dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej dr Dawid Kostecki. Jak dodał, będą mieli do wyboru jedną z trzech ścieżek rozwoju kompetencji: kliniczną, dydaktyczną i naukową, które pozwolą na poznanie dobrych praktyk badawczych lub klinicznych, nowych metod i technologii czy pozyskanie materiałów do opracowania programu dydaktycznego albo pracy naukowej.

"Szeroko rozumiane środowisko medyczne, ale też przedstawiciele nauk o zdrowiu, to osoby, które potrzebują sprofilowanej oferty, zachęty do tego, aby realizować staże badawcze" - powiedział Kostecki. "Wiemy, że potrzeba kształcenia lekarzy na najwyższym, światowym poziomie jest nieustająca (...) zapotrzebowanie na lekarzy to światowy trend, więc chcemy podążać za wymogami polskiego oraz światowego systemu szkolnictwa wyższego (...) stąd pomysł, aby podnosić nie tylko poziom internacjonalizacji, ale także profesjonalizacji kadry medycznej" - podkreślił.

Zapytany przez PAP o zmiany w tegorocznej edycji, wskazał na "rozszerzenie potencjalnego kręgu adresatów, wprowadzenie krótkookresowej mobilności (od 1 miesiąca wzwyż), uwolnienie programu geograficznie, licząc na to, że zainteresowanie nim będzie sukcesywnie rosnąć, a także podniesienie kwoty stypendialnej. W przypadku miesięcznego pobytu w ośrodku goszczącym w Niemczech całkowita wysokość dofinansowania będzie wynosić 24 500 zł".

"W poprzednich edycjach kryterium geograficzne było mocno ograniczone, do USA. Teraz podeszliśmy do tematu bardziej holistycznie, kryterium geograficzne zostało uwolnione, tzn., jeśli ktoś chce wyjechać do Niemiec, Włoch czy Szwajcarii, jak najbardziej może. Nie stawiamy przed wnioskodawcami ograniczeń w tym zakresie." - powiedział.

Jak zaznaczył Kostecki, w latach 2019-2022 w ramach programu im. prof. Walczaka, grant na wyjazd do Stanów Zjednoczonych - na łączną kwotę 4 299 000 zł - otrzymało 57 stypendystów. W tegorocznej edycji - jak dodał - NAWA początkowo chce wyłonić 17 najlepszych. "4 mln zł to alokacja w pierwszym naborze, mamy zagwarantowane trzy kolejne nabory, ale nasi partnerzy, czyli Agencja Badań Medycznych oraz Ministerstwo Zdrowia, liczą na to, że będzie wielu chętnych i ze zwiększeniem alokacji nie powinno być problemu" - dodał.

Dopytywany o finansowanie stypendium, dyrektor NAWA wskazał na "ryczałt na koszty podróży (jednorazowo) - do 8 tys. zł i ryczałt na koszty zakwaterowania, określane w zależności od wybranego kraju". Jak dodał, osoby, który zdecydują się na to, żeby ich staż trwał 3 miesiące bądź dłużej, otrzymają jednorazowe wsparcie materialne w wysokości 20 tys. zł. "Szczególnie w ścieżce naukowej, gdzie potrzebny może być np. zakupu dodatkowej aparatury badawczej (...) jest to duży zastrzyk gotówki i zachęta na dłuższą mobilność" - powiedział.

Kryteria, według których oceniane będą zgłoszenia przez ekspertów NAWA i ABM, to - jak wyjaśnił Kostecki - "etap ścieżki zawodowej, ocena dotychczasowych dokonań wnioskodawcy, wybór ośrodka oraz proponowany projekt realizowany w ramach stypendium - czy rokuje, czy będzie realnie oddziaływał na ścieżkę zawodową stypendysty". Podkreślił, że to istotne, by zgłoszony projekt "miał charakter wkładu w naukę". "Dla ścieżki klinicznej to przede wszystkim badania laboratoryjne, dla naukowej - prowadzenie zajęć dydaktycznych, dla badawczej - rezultaty, wyniki badań" - dodał.

"Chcemy, żeby program stał się bardziej powszechny, zależy nam na tym, żeby kadry medyczne miały szerszy dostęp do polityki stypendialnej i taki też jest cel tego programu" - powiedział.

Nabór - jak przekazał dyrektor NAWA - potrwa do 31 stycznia 2024 r. za pośrednictwem systemu teleinformatycznego NAWA. Rozstrzygnięcie naboru planowane jest do 31 maja 2024 r. Wyjazdy mają się rozpocząć 1 lipca.

Prof. Franciszek Walczak przez wiele lat kierował Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii w Aninie. Zasłynął m.in. z wykonania pierwszej w Polsce ablacji RF u dorosłego (1992) oraz u dziecka (1994). Uznawany jest za nestora polskiej elektrofizjologii. Autor i współautor ponad 200 publikacji oraz współautor wielu monografii. W trakcie swojej kariery współpracował z kadrą naukową na całym świecie (prof. Michel Haissaguerre, prof. Karl-Heinz Kuck, prof. William Stevenson).

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) to państwowa osoba prawna nadzorowana przez Ministra Edukacji i Nauki, działająca na rzecz umiędzynarodowienia polskiej nauki poprzez wspieranie i stymulowanie międzynarodowej współpracy badawczej i wymiany akademickiej. Agencja powstała w październiku 2017 r. i od tego momentu uruchomiła ponad 20 programów wspierających naukowców, instytucje polskiego systemu nauki i szkolnictwa wyższego, oferujących stypendia dla polskich i zagranicznych studentów, a także promujących język polski i kulturę polską na świecie.(PAP)

Autorka: Paulina Kurek

pak/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera