Polacy wśród laureatów konkursu na najlepsze satelitarne zdjęcia Ziemi

„Woda na pustyni” – zwycięskie zdjęcie sat. konkursu „Seize the beauty of our Planet" w 2023 roku. Obraz pokazuje jeden z najbardziej suchych regionów Ziemi, Dolinę Śmierci w USA, w której wystąpiły gwałtowne powodzie spowodowane huraganem Hilary. Źródło: CloudFerro
„Woda na pustyni” – zwycięskie zdjęcie sat. konkursu „Seize the beauty of our Planet" w 2023 roku. Obraz pokazuje jeden z najbardziej suchych regionów Ziemi, Dolinę Śmierci w USA, w której wystąpiły gwałtowne powodzie spowodowane huraganem Hilary. Źródło: CloudFerro

Ogłoszono wyniki międzynarodowego konkursu „Seize the beauty of our Planet" na najlepsze satelitarne obrazy pokazujące skutki globalnego ocieplenia. Wśród laureatów są Polacy.

Dobiegła końca IV edycja konkursu "Seize the beauty of our Planet", związanego ze zdjęciami satelitarnymi i korzystaniem z platform umożliwiających ich przeglądanie i analizę. Wśród 13 laureatów znaleźli się obywatele Włoch, Sri Lanki, Portugalii, Tanzanii, Austrii, Indii, a także czterech uczestników z Polski.

Jak wskazują organizatorzy konkursu, głównym celem konkursu było podniesienie powszechnej świadomości na temat zmian środowiskowych na Ziemi. Hasłem rywalizacji było: "Together for COOL Earth!", a zaprezentowane przez uczestników zobrazowania przedstawiały katastrofalne powodzie i pożary, nasilające się susze, topniejące lodowce i zanieczyszczone rzeki.

Pierwsze miejsce zajęła fotografia zatytułowana "Woda na pustyni", którą nadesłał Lorenzo Amici z Włoch. Obraz pokazuje jeden z najbardziej suchych regionów Ziemi, Dolinę Śmierci w USA, w której wystąpiły gwałtowne powodzie spowodowane huraganem Hilary. 20 sierpnia 2023 r. stał się najbardziej deszczowym dniem w historii Doliny Śmierci. Zdjęcie było wykonane 26 sierpnia przez satelitę Copernicus Sentinel-2.

Na drugiej pozycji uplasowało się zdjęcie pt. "Topnienie i znikanie", które nadesłał Kamil Onoszko z Polski. Pokazuje lodowiec Columbia na Alasce. To jeden z najszybciej topniejących na skutek zmian klimatycznych lodowców. Obraz satelitarny pochodzi z 30 lipca 2023 roku z satelity Copernicus Sentinel-2.

Trzeci obraz to "Gniew Acheloosa" od Jakuba Wołosza z Polski. Widać na nim olbrzymi obszar zalany w wynik ulewnych deszczy w pobliżu miasta Trinkala w Grecji. Fotografię wykonał satelita Copernicus Sentinel2-L2A w dniu 10 września 2023 r.

Organizatorem konkursu było CloudFerro, polska firma z branży kosmicznej zajmująca się m.in. przetwarzaniem w chmurze danych satelitarnych. Patronatu udzieliła Polska Agencja Kosmiczna.

Aby wziąć udział w konkursie, zadaniem uczestnika było wygenerowanie obrazu satelitarnego na którejś platform opracowanych przez CloudFerro lub we współpracy z tą firmą. Mogły to być platformy CREODIAS, Copernicus Data Space Ecosystem, WEkEO, CODE-DE, EO-Lab. Następnie uzyskane w ten sposób zdjęcie można było zgłosić do konkursu. Trzeba było wybrać takie zdjęcie, aby pokazywało obszar na Ziemi, który odczuł skutki globalnego ocieplenia. Zgłoszenia w konkursie przyjmowano od 22 października, a następnie w okresie od 23 października do 3 listopada trwało głosowanie internetowe. Wyniki ogłoszono 9 listopada 2023 r.

Pierwszym etapem selekcji było głosowanie internetowe, które wyłoniło 13 zdjęć, następnie spośród nich grono ekspertów wybrało trzy najlepsze. W jury zasiadali przedstawiciele organizacji zajmujących się obrazowaniem satelitarnym: Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EUSPA), Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR), Europejskiego Stowarzyszenia Firm Teledetekcyjnych (EARSC), EU Space Support Office oraz Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA).

Nauka w Polsce

cza/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera