Nauka dla Społeczeństwa

26.02.2024
PL EN
24.11.2023 aktualizacja 24.11.2023

Radio Naukowe – cotygodniowe rozmowy z naukowcami

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Jak wędrował Homo sapiens, czy da się przeżyć na Marsie, dlaczego ptaki śpiewają? W Radiu Naukowym, dzięki cotygodniowym podcastom, od 2020 roku można posłuchać ekspertów reprezentujących przeróżne dziedziny wiedzy. Rozmawia z nimi dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem – Karolina Głowacka.

Radio Naukowe jest jednym z finalistów tegorocznej edycji konkursu Popularyzator Nauki, w kategorii Media.

Radio Naukowe to założony w 2020 roku podcast tworzony przez Karolinę Głowacką – dziennikarkę z prawie 15-letnim doświadczeniem. Jego trzon stanowią publikowane raz w tygodniu, ok. godzinne rozmowy z przedstawicielami polskiej nauki - zarówno humanistyki, jak i nauk ścisłych.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Duża część rozmów nagrywana jest w czasie wizyt w ośrodkach akademickich, w różnych częściach Polski. Pozwala to na przedstawienie szerszej publiczności prowadzonych tam badań. Jak podkreślają twórcy Radia, dla nich liczą się nie tylko wyniki badań naukowych, ale także droga, która do nich doprowadziła.

„W Radiu Naukowym możecie posłuchać o tym, co naukowców i naukowczynie inspiruje, z czym mają trudności, dlaczego postanowili poświęcić tysiące godzin pracy na rozwikłanie wybranej przez nich zagadki. Wielu z nich opowiada o kulisach pracy i własnych naukowych marzeniach” – zapewniają twórcy Radia Naukowego.

„Wyposażona w walizkę i plecak pełne sprzętu jeżdżę od miasta do miasta, od uczelni do uczelni i (no dobra, umówiona wcześniej), pukam do gabinetów naukowców. To również dodatkowa wartość. Móc porozmawiać z badaczami tam, gdzie czują się najswobodniej” – pisze Karolina Głowacka na stronie Radia.

W miesiącach wakacyjnych Radio Naukowe publikuje dodatkową serię odcinków, w których naukowcy odpowiadają na pytania przysłane przez dzieci. To inicjatywa o nazwie LAMU - Letnia Akademia Młodych Umysłów. Młoda osoba może nagrać swoje pytanie, nawet na zwykły smartfon, podać imię, wiek i przesłać na podany adres email. Odpowiedzi udzielane przez ekspertów na wybrane pytania publikowane są później, w specjalnych odcinkach.

Podcast „Radio Naukowe” dostępny jest we wszystkich najpopularniejszych serwisach streamingowych (Spotify, Google Podcast, Apple Podcasts) oraz na portalu YouTube. W sumie wszystkie treści na wszystkich kanałach odtwarzane są średnio od 750 000 do 1 000 000 razy miesięcznie. Łącznie, w ciągu niespełna 3 lat „Radio Naukowe” zyskało 15,5 mln wyświetleń (stan na wrzesień 2023 r.).

Działalność Radia można śledzić również w serwisach społecznościowych tutaj, tutaj i tu.

W czasie swojej działalności, inicjatywa zdobyła szereg nagród podcastowych, m.in. Podcaster Roku 2021 i Podcast Roku 2022 w kategorii Nauka, edukacja, technologia. Z pewnością jednym z sukcesów było również przekroczenie w 2023 r. liczby 100 000 subskrypcji w serwisie YouTube.

Karolina Głowacka otrzymała już wyróżnienie w konkursie Popularyzator Nauki w 2016 r. - za cykl audycji „Radiowa Akademia Nauk” (Radio TOK FM). Podcast „Radio Naukowe” to jednak zupełnie nowy, niezależny projekt, docierający do nowej publiczności.

Nauka w Polsce

mat/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024