Historia i kultura

Walter Isaacson zamierza napisać biografię Marii Skłodowskiej-Curie

Źródło: Wikipedia/ domena publiczna
Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

Jeden z najbardziej znanych autorów biografii Walter Isaacson zamierza napisać książkę o Marii Skłodowskiej-Curie - poinformowało PAP wydawnictwo Insignis, które planuje wydać taką biografię w Polsce.

Walter Isaacson, nazywany „biografem geniuszy”, specjalizuje się w biografiach najbardziej znanych, a jednocześnie nieprzeciętnych osobowości w nauce, kulturze i biznesie. Wydał opracowania ukazujące takie postacie, jak Steve Jobs czy Leonardo da Vinci. Napisał książkę „Innowatorzy” - o tym jak grupa hakerów, geniuszy i geeków wywołała cyfrowa rewolucję.

Niedawno w naszym kraju ukazała się najnowsza biografia Waltera Isaacsona dotycząca Elona Muska, wizjonera i najbogatszego człowieka świata. W maju 2023 r. do polskich księgarń trafił jego „Kod życia” – opowieść o noblistce Jennifer Doudnie, współautorce rewolucyjnej i kontrowersyjnej metody edycji ludzkich genów. Obydwie książki opublikowało wydawnictwo Insignis.

Jak poinformowało PAP wydawnictwo Insignis Walter Isaacson zamierza wydać również biografię Marii Skłodowskiej-Curie. W jednym z wywiadów autor zapowiedział, że w związku z tym wybiera się do Polski. Wydawnictwo nie wie jeszcze, kiedy to nastąpi i jak długo potrwa jego pobyt w naszym kraju.

Isaacson dwa lata spędził z Elonem Muskiem, zbierając materiały do jego biografii. Wielokrotnie z nim rozmawiał, uczestniczył w licznych jego spotkaniach, przechadzał się z nim po jego fabrykach i rozmawiał z jego współpracownikami, a także z osobami bliskimi, które dobrze go poznały. Powstała książka będąca jedną z najlepiej sprzedających się na świecie biografii, w tym również w Polsce.

Maria Skłodowska-Curie jest dwukrotną laureatką Nagrody Nobla - otrzymała ją w 1903 r. w dziedzinie fizyki za badania nad promieniotwórczością (wraz z mężem Pierre'em Curie i Henrim Becquerelem), a także w 1911 r. w dziedzinie chemii (za odkrycie polonu i radu). Należy do elitarnej grupy zaledwie czterech osób, które otrzymały Nobla więcej niż jeden raz. Wciąż jest też jedyną kobietą, która dwa razy otrzymała to najbardziej prestiżowe w nauce wyróżnienie. To również pierwsza kobieta, która spoczęła w paryskim Panteonie, pełniącym rolę mauzoleum wybitnych Francuzów.

Według wydawnictwa napisana przez Waltera Isaacsona biografia Marii Skłodowskiej-Curie, która w wielu językach ukaże się na całym świecie, może sprawić, że postać Polki stanie się jeszcze lepiej znana, „zważywszy na olbrzymi zasięg oraz opiniotwórczą i popularyzatorską moc książek tego autora”.

Isaacson wielokrotnie podkreślał, jak dużą rolę pełnią kobiety w rozwoju nauki i kultury. Przykładami są Jennifer Doudnie, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii, główna bohaterka książki „Kod życia”, a także Ada Lovelace ukazana w książce „Innowatorzy”, którą Isaacson uważa za matkę współczesnej informatyki. (PAP)

Zbigniew Wojtasiński

zbw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Zmarł ceniony archeolog i prehistoryk prof. Janusz Krzysztof Kozłowski

  • 16.06.2023. Siedziba Muzeum w Jarosławiu -  Kamienica Orsettich. PAP/Darek Delmanowicz

    Jarosław/Muzeum zaprezentuje siekierkę sprzed prawie 3 tys. lat i kilkusetletnie topory

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera