Nauka dla Społeczeństwa

27.02.2024
PL EN
06.12.2023 aktualizacja 06.12.2023

Kielce/ Ponad 41 mln zł dla Uniwersytetu Jana Kochanowskiego

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Ponad 41 mln zł otrzymał we wtorek Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, w ramach rekompensaty za przekazanie nieruchomości, budynków i infrastruktury na rzecz nowo utworzonej Akademii Piotrkowskiej. Symboliczny czek wręczył rektorowi uczelni minister edukacji Krzysztof Szczucki.

Szef resortu edukacji, przekazując czek na ręce rektora UJK prof. Stanisława Głuszka, podkreślił, że kielecka uczelnia "dynamicznie rozwija nowe kierunki naukowe jak geopolityka czy design, ale także dała początek nowej uczelni – Akademii Piotrkowskiej".

"To kolejna uczelnia, która będzie sprzyjać rozwojowi tego obszaru Polski. W związku z tym, że doszło do tych przekształceń, pan premier Mateusz Morawiecki zadecydował o wsparciu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w postaci przyznania uczelni skarbowych papierów wartościowych w kwocie 41,3 mln zł" – powiedział minister Szczucki.

Rektor Uniwersytet Jana Kochanowskiego prof. Stanisław Głuszek wyraził nadzieję, że Akademia Piotrkowska "sprosta współczesnym wymaganiom". "Natomiast tę znaczącą rekompensatę na pewno wykorzystamy zgodnie z zasadami finansowania publicznego, już mamy cel m.in. rozpoczęcie budowy wydziału sztuki, który będzie dostosowany do współczesnych warunków nauczania" – powiedział rektor UJK.

W uroczystości uczestniczyli posłowie PiS Anna Krupka i Krzysztof Lipiec, którzy zwracali uwagę, że UJK wydał z siebie nową uczelnię", co świadczy o tym, że "nauka świętokrzyska jest na wysokim poziomie". Dodawali, że kieleckie uczelnie wyższe, zarówno UJK, jak i Politechnika Świętokrzyska "są kluczowe dla rozwoju regionu świętokrzyskiego”.

Ustawę powołującą Akademię Piotrkowską w marcu br. przegłosował Sejm, a w kwietniu podpisał ją prezydent Andrzej Duda. Nowa publiczna uczelnia wyższa powstała na bazie działającej w Piotrkowie Trybunalskim Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Filia UJK działała w Piotrkowie Trybunalskim od 1981 r. początkowo jako filia Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach.

W Akademii, która działalność zainaugurowała na początku czerwca br., prowadzone są studia na kierunkach: administracja, bezpieczeństwo narodowe, ekonomia, filologia, filologia angielska, finanse i rachunkowość, historia, logistyka, pedagogika, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, pielęgniarstwo oraz zarządzanie. (PAP)

Wiktor Dziarmaga

wdz/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024