Nauka dla Społeczeństwa

22.02.2024
PL EN
08.12.2023 aktualizacja 08.12.2023

Prehistoryczne samce komarów były krwiożercze

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Prehistoryczne samce komarów z czasów dinozaurów również wysysały krew, podobnie jak samice – informują naukowcy na łamach pisma „Current Biology”.

Najstarsze znane okazy komara, pochodzące z czasów dinozaurów, świadczą o tym, że nie tylko ówczesne samice ssały krew, ale również samce. Obecnie samce komarów żywią się nektarem kwiatów.

Najstarsze znane okazy komara zachowały się w bursztynie z okresu dolnej kredy, znalezionym w Libanie. Dobrze zachowane owady to dwa samce tego samego gatunku z aparatami gębowymi, których budowa sugeruje, że ssały krew.

„Bursztyn libański jest, jak dotąd, najstarszym znanym bursztynem, z wieloma inkluzjami biologicznymi. Jest materiałem bardzo ważnym, gdyż jego powstawanie współwystępuje z pojawieniem się i początkiem rozprzestrzeniania się roślin kwiatowych, a przez to wiąże się z koewolucją zapylaczy i roślin kwitnących” – opisuje Dany Azar z Chińskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Libańskiego.

Odkryte okazy są starsze od najstarszych dotąd znanych o ok. 30 mln lat.

Uważa się, że hematofagia (żywienie się krwią) u owadów powstała na bazie kłująco-ssącego aparatu gębowego, używanego do wydobywania płynów roślinnych. Na przykład pchły wysysające krew prawdopodobnie wyewoluowały z owadów żywiących się nektarem.

Więcej w artykule źródłowym.  (PAP)

krx/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024