Rektor UE w Katowicach: powołanie prof. Czarneckiej na ministra to wyróżnienie i prestiż także dla uczelni

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Zapowiadane powołanie prof. Marzeny Czarneckiej na stanowisko ministra przemysłu to swego rodzaju wyróżnienie i prestiż także dla Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, z którym zawodowo związana jest przyszła minister - oceniła we wtorek rektor katowickiej uczelni prof. Celina M. Olszak.

Marzena Czarnecka w rządzie Donalda Tuska ma kierować nowo tworzonym w Katowicach Ministerstwem Przemysłu. Przyszła minister jest profesorem katowickiego Uniwersytetu Ekonomicznego, szefową Katedry Transformacji Energetycznej tej uczelni, ekonomistką i prawniczką wyspecjalizowaną m.in. w prawie energetycznym i konsumenckim.

"Jest specjalistką w swojej dziedzinie, ekspertką z zakresu energetyki, prawa energetycznego i ochrony konsumentów. Posiada przy tym bogate doświadczenie zdobyte w kraju i za granicą. W swojej dotychczasowej pracy na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, obecnie kierując także Katedrą Transformacji Energetycznej, dała się poznać jako osoba kompetentna, rzetelna, ambitna, stawiająca czoła wyzwaniom" - oceniła we wtorek rektor katowickiej uczelni.

"Powołanie profesor Czarneckiej na minister to swego rodzaju wyróżnienie i prestiż także dla uczelni oraz dowód na to, że nasi pracownicy są cenieni za swoje osiągnięcia nie tylko na polu naukowo-badawczym, ale także w ramach współpracy z szeroko rozumianym otoczeniem społeczno-gospodarczym" - powiedziała PAP prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak.

Katedra Transformacji Energetycznej, którą kieruje prof. dr hab. Marzena Czarnecka, powstała wiosną tego roku wraz z powołaniem w katowickim Uniwersytecie Ekonomicznym nowego wydziału – Gospodarki Przestrzennej i Transformacji Regionów. Adiunktem w katedrze prof. Czarneckiej jest przyszły minister aktywów państwowych, szef klubu parlamentarnego KO dr Borys Budka.

Przed utworzeniem Katedry Transformacji Energetycznej prof. Czarnecka pracowała w Katedrze Prawa i Ubezpieczeń katowickiej uczelni, z którą jest związana od 1994 roku. Oprócz kwestii prawnych dotyczących energetyki, specjalizuje się w m.in. w prawie konsumenckim i prawie konkurencji. Jest autorką i współautorką kilkudziesięciu krajowych i zagranicznych publikacji z zakresu energetyki, prawa energetycznego oraz ochrony konsumentów. Wśród jej naukowych zainteresowań jest także m.in. ekonomia współdzielenia i ekonomia prawa.

Marzena Czarnecka jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zaś doktorat obroniła na katowickim Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. W 2019 r. uzyskała tam stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych, a od trzech lat jest profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego, a także wykładowcą licznych uniwersytetów w Europie, m.in. w niemieckim Saarbrucken i hiszpańskiej Granadzie. Kierowała kilkoma krajowymi i międzynarodowymi projektami badawczymi.

W Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach prof. Czarnecka jest pełnomocniczką rektora ds. równego traktowania, przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji, a także przewodniczącą komisji dyscyplinarnej ds. studentów.(PAP)

mab/ mick/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Polka zdobywczynią nagrody dla europejskich wynalazców i nagrody publiczności

  • 27.05.2024. Prof. Paweł Rowiński. PAP/Leszek Szymański

    M. Mrówczyńska: wybór prof. Rowińskiego na szefa ALLEA to wyróżnienie dla polskiego środowiska

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera