Sener Polska uczestniczy w misji Comet Interceptor

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Piętnaście urządzeń naziemnego wspomagania oraz mechanizm separacyjny, na potrzeby misji Comet Interceptor zbuduje zespół z firmy Sener Polska. To jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie projektów w historii firmy i rekordowy pod względem liczby elementów.

Sener Polska weźmie udział w organizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) misji Comet Interceptor, której celem jest badanie komet długookresowych, czyli takich, które przybywają w pobliże Ziemi z dalekiej przestrzeni, nierzadko po raz pierwszy trafiając do Układu Słonecznego.

Najczęściej można je dostrzec dopiero, gdy zbliżą się do Słońca, a to zbyt późno na to, aby zorganizować nową misję badawczą.

Dlatego, w ramach projektu Comet Interceptor, w 2029 r. w przestrzeń wyruszy satelita, który będzie czekał na pojawienie się tego rodzaju komety.

Kiedy zostanie wykryta, z satelity wysłany zostanie próbnik, który zacznie podążać za kometą i będzie prowadził badania jej komy (obłoku pyłu i gazu pozostawianego na jej drodze), a także stworzy trójwymiarowy model obiektu.

Sener Polska, w ramach kontraktu uzyskanego od OHB Italy, opracuje na potrzeby misji aż piętnaście urządzeń wspomagania naziemnego (MGSE), a także mechanizm separacyjny pozwalający oddzielić się próbnikowi od satelity.

W ramach MGSE powstanie m.in. wielozadaniowy wózek i kontener do transportu sprzętu kosmicznego, specjalistyczny podnośnik oraz urządzenie do rozładunku próbnika. Będą one ogrywały kluczowe role przygotowaniach do startu, podczas integracji satelity, testów oraz jego transportu na pokład statku wynoszącego.

Zestaw ten będzie więc obejmował więcej urządzeń, niż miało to miejsce w czasie uczestnictwa przedsiębiorstwa w misji EUCLID, kiedy przygotowało 13 różnych urządzeń.

„Oznacza to, że zarówno jeśli chodzi o rozmiary, ale też o poziom zaawansowania technologicznego i wartość, będzie to największy projekt MGSE w historii naszego oddziału” – wskazuje Przemysław Rudziński, kierownik projektu w Sener Polska.

„Ten kontrakt to dla nas dowód ogromnego zaufania integratora do naszych umiejętności. Naszym zadaniem jest stworzenie infrastruktury, która pozwoli na bezbłędne testy, montaż i transport sprzętu kosmicznego, a pamiętajmy, że te naziemne przygotowania mogą przesądzić o powodzeniu misji w kosmosie” – dodaje.

W budowie zestawu firmę wspierają polscy podwykonawcy odpowiedzialni za produkcję i montaż najbardziej skomplikowanych urządzeń.

Na poziomie globalnym, Grupa Sener jest głównym wykonawcą projektu i budowy próbnika ESA, który zostanie wyniesiony na orbitę przez statek kosmiczny OHB Italia.

Sener przewodzi w tym projekcie konsorcjum przemysłowemu składającemu się z ponad 8 firm z 6 krajów.

W warszawskim oddziale Sener powstaje również infrastruktura montażowa dla największego na świecie teleskopu: ELT.

Zespół Sener Polska zbudował też między innymi mechanizm dokowania IBDM HCS, który w przyszłości posłuży do połączenia statków kosmicznych ze stacją kosmiczną.

Nauka w Polsce

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    J.Kosiec: jest jeszcze szansa na kontakt z EagleEye; w planach trzy kolejne satelity

  • 16.09.2022. Model satelity Intuition-1 w Gliwicach. PAP/Tomasz Wiktor

    Rok na orbicie polskiego satelity Intuition-1

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera