17.06.2026. Szczątki pierwszego króla i pierwszej królowej Polski - Bolesława Chrobrego i Rychezy, wystawione w Złotej Kaplicy Katedry Poznańskiej, mauzoleum pierwszych Piastów, 17 bm. Uroczystość odbyła się w związku z 1001. rocznicą śmierci Bolesława Chrobrego. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Szczątki królewskie Bolesława Chrobrego zaprezentowane w Złotej Kaplicy Katedry Poznańskiej

Relikwiarz z kością przypisywaną Bolesławowi Chrobremu zaprezentowany został w środę w Złotej Kaplicy katedry poznańskiej – nekropolii pierwszych Piastów. Ekspozycja została przygotowana przy okazji 1001. rocznicy śmierci pierwszego króla.

  • Stanowisko BP 784, relikty chaty z przybudówką z okresu średniowiecza. Zdjęcie i opracowanie Patryk Muntowski.

    Sudan/Słone jezioro i setki nowych stanowisk - polscy badacze odsłaniają historię pustyni Bayuda

    Słone paleojezioro, z którego wydobywano rzadki minerał natron, służący m.in. do mumifikacji ciał, produkcji szkła i ceramiki odkryli Polacy na pustyni Bayuda w Sudanie. W wyniku wieloletnich prac zidentyfikowali ponad 1,2 tys. nowych stanowisk archeologicznych, z czego ponad 400 w projekcie NCN.

  • Fot. Adobe Stock

    Toruń/ Archeolodzy znaleźli figurkę konika z XII/XIII w miejscu, gdzie powstanie budynek strażacki

    Archeolodzy prowadzący prace przy ul. Prostej w Toruniu, gdzie ma stanąć nowa siedziba straży pożarnej, znaleźli zabawkową figurkę konika z przełomu XII i XIII wieku. Wcześniej odkopano tam fragment muru oporowego średniowiecznej fosy, a także fundamenty średniowiecznej wieży.

  • Fot. Adobe Stock

    Dolnośląskie/ W krypcie katedry świdnickiej znaleziono kości co najmniej 38 osób

    Kości co najmniej 38 osób wydobyto z krypty kościelnej Katedry św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika w Świdnicy. Wcześniej, w sierpniu, w krypcie znaleziono cynowy sarkofag z XVII w. oraz ossuarium.

  • Źródło: Facebook/ Árbore Arqueoloxía
    Świat

    Średniowieczna osełka do broni o fallicznym kształcie

    W rejonie ujściu rzeki Ría de Vigo w północno-zachodniej Hiszpanii zespół archeologów Árbore Arqueoloxía odkrył naturalnej wielkości (ok. 15 centymetrów) kamiennego penisa, który prawdopodobnie służył do ostrzenia broni.

  • Wrocław/ W trakcie badań archeologicznych odkryto złote monety z połowy XVIII wieku

    Muzeum Archeologiczne, oddział Muzeum Miejskiego we Wrocławiu pozyskało do swoich zbiorów trzy nowe eksponaty. Są to złote monety z połowy XVIII w., które odkryto w trakcie badań archeologicznych prowadzonych na terenie miasta.

  • Pozostałości tłoczni zaraz po usunięciu ziemi i oczyszczeniu. Fot. R. Karasiewicz-Szczypiorski

    Gruzja/ Tłocznię winę sprzed 1800 lat odkryto obok rzymskiego fortu w Gonio

    Dobrze zachowane pozostałości po starożytnej tłoczni wina odkrył polsko-gruziński zespół archeologów obok rzymskiego fortu Apsaros (dzisiejsze Gonio obok Batumi). Zdaniem archeologów zaopatrywała w ten trunek stacjonujących w nim żołnierzy.

  • Widok stanowiska w Nea Pafos. Fot. R. Słaboński

    Uniwersytet Warszawski powołał stację badawczą na Cyprze

    Prowadzenie badań naukowych - głównie archeologicznych - na terenie Cypru, zacieśnianie współpracy z innymi naukowcami i ekspedycjami archeologicznymi pracującymi na tej wyspie - to tylko niektóre cele nowo powołanej na Cyprze stacji badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW.

  • Szczątki dzieci były zawinięte w tkaniny. Fot. D. Socha

    Naukowcy: dzieci składane w ofierze przez Inków pochodziły z całego imperium

    Dzieci składane przez Inków na szczytach wulkanów jako ofiary dla bogów mogły pochodzić z różnych rejonów imperium - twierdzą naukowcy badający peruwiańskie mumie, m.in. bioarcheolog z Polski.

  •  Porównianie zasięgu pól uprawnych w XIX i XXI w. oparta o analizę map napoleońskich i współczesnych zobrazowań satelitarnych, oprac. Julia M. Chyla

    Ponad połowa stanowisk archeologicznych w egipskiej prowincji Kina może być zagrożonych

    35 z 63 znanych stanowisk archeologicznych na terenie prowincji Kina w Górnym Egipcie może być zagrożona zniszczeniem przez działalność rolniczą i zabudowę mieszkalną - wynika z analiz zobrazowań satelitarnych wykonanych przez polską badaczkę.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera