28.12.2025 PAP/Paweł Supernak

Raport: ponad 60 proc. kierowców w miastach nie wyobraża sobie życia bez auta

Ponad 60 proc. użytkowników samochodów w Poznaniu i Trójmieście deklaruje, że byłoby im trudno zrezygnować z własnego pojazdu – wynika z opublikowanego w piątek raportu "Co nas porusza" polskich naukowców. Polska ma jedne z najwyższych wskaźników motoryzacji w Europie.

  • 23.10.2025 PAP/Leszek Szymański
    Technologia

    Ekspertka ITS: pomożemy we wdrożeniu w Polsce autonomicznych samochodów

    Naukowcy z Instytutu Transportu Samochodowego (ITS), w ramach projektu DARTS-PL tworzą polską bazę scenariuszy testowych dla autonomicznych samochodów. Ma ona pomóc we wprowadzeniu takich pojazdów na polskie drogi - powiedziała PAP uczestnicząca w projekcie Aleksandra Rodak.

  • Fot. materiały prasowe
    Technologia

    W przyszłym roku Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny zacznie testy podziemnej ładowarki do samochodów

    W przyszłym roku Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny i firma Czysta Polska zaczną testy umieszczanej pod poziomem gruntu ładowarki do aut elektrycznych. Według założeń, urządzenie ma nie zaburzać estetyki otoczenia i nie będzie przeszkodą dla pieszych czy rowerzystów.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Prof. M. Ślęzak: pojazdy autonomiczne mogą pojawić się na drogach później niż zakładano

    Pojawienie się pojazdów autonomicznych na drogach może nastąpić później niż pierwotnie zakładano - przekazał PAP szef Instytutu Transportu Samochodowego prof. Marcin Ślęzak. Zwrócił uwagę, że technologia ta wciąż wymaga dopracowania, a jej pełne wykorzystanie wymaga zmian w infrastrukturze i przepisach.

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    Badanie: "sympatycy samochodów” niewiele różnią się od „proekologicznych” mieszkańców Warszawy

    Aż 60 proc. mieszkańców Warszawy deklarujących się jako „proekologiczni” na co dzień wybiera samochód jako środek transportu. Jednocześnie 70 proc. „sympatyków samochodów”, faktycznie jeździ na co dzień samochodem - wykazało badanie polsko-norweskiego zespołu naukowców.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Model zamiast testów zderzeniowych

    Podczas bocznego uderzenia samochodu istnieje największe ryzyko obrażeń klatki piersiowej kierowcy; głowa nie jest tak bardzo narażona na urazy - ustalił doktorant Wojskowej Akademii Technicznej po przeprowadzeniu około 400 wirtualnych symulacji takiego wypadku.

  • 17.02.2013. Myjnia samochodowa. PAP/Marcin Bielecki
    Technologia

    Zielony utleniacz usunie odory z myjni samochodowych

    Nieprzyjemnie pachnącą wodę z myjni samochodowych, zawierającą bakterie gnilne m.in. z zanieczyszczeń na oponach, można zdezynfekować paramagnetyczną solą żelaza – żelazianem potasu. Nowe zastosowanie nietypowego związku z obszaru tzw. zielonej chemii zaproponowali naukowcy z Krakowa, Warszawy, Katowic i Indii.

Najpopularniejsze

  • Fot: Komputer kwantowy ODRA-5 na Politechnice Wrocławskiej. Źródło: W. Bożejko

    Prof. Bożejko: język programowania komputerów kwantowych jest wciąż bardzo siermiężny

  • Kosmiczny schron z ubrań i wody. Rutczyńska: z promieniowaniem w kosmosie nie ma żartów

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Prof. Sikorska: mechanizmy choroby Alzheimera czy Parkinsona podobne do chorób prionowych

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: młodzież ma za mało dopaminy

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Głaskanie kota nie zawsze poprawia nastrój w stresujących sytuacjach

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

  • Herbata może mieć korzystny wpływ na zdrowie, ale zależy to od sposobu jej przygotowania

Źródło: Jakub Włodarczyk

Misja IGNIS/ Po ponad roku w kosmosie na Ziemię wróciły pierwsze próbki polimerowych nośników leków

Naukowcy realizujący eksperyment „Stability of Drugs” – jeden z trzynastu w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS – musieli się wykazać największą cierpliwością z całej grupy. Dopiero teraz, po 14 miesiącach, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię wróciły pierwsze próbki z ich nośnikami leków.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera