Fot. Adobe Stock

„Nature”: naukowcy coraz precyzyjniej badają ciemną materię

Międzynarodowy zespół naukowców z prof. Szymonem Pustelnym z UJ opublikował w „Nature” wyniki najnowszych poszukiwań ciemnej materii. Badacze nie wykryli jej bezpośrednio, ale pokazali, że w laboratorium na Ziemi można dokonać jej pomiarów nawet 40 razy dokładniejszych niż astronomiczne.

  • Fot. Adobe Stock
    Kosmos

    Naukowcy UW: ciemna materia nie składa się z miniaturowych czarnych dziur

    Ciemna materia nie składa się z miniaturowych czarnych dziur. Pierwotne czarne dziury o masach w bardzo szerokim zakresie mogą stanowić najwyżej niewielki ułamek ciemnej materii w Drodze Mlecznej - wykazali naukowcy zespołu OGLE z Obserwatorium Astronomicznego UW, obserwując jasność około 35 milionów gwiazd.

  • Spodziewane (po lewej) i obserwowane przez OGLE zjawiska mikrosoczekowania grawitacyjnego (po prawej). Źródło: J. Skowron / OGLE
    Kosmos

    Polscy astronomowie sprawdzili, czy czarne dziury tworzą ciemną materię

    To nie czarne dziury odpowiadają za tworzenie ciemnej materii - wynika z obserwacji polskich astronomów z projektu OGLE, którzy właśnie przedstawili wyniki analiz danych z 20 lat obserwacji. Informują także, że pierwotne czarne dziury nie mogą być źródłem fal grawitacyjnych.

  • Źródło: Adobe Stock

    A może na ciemną materię składają się nieuchwytne sześciokwarki?

    Wśród kandydatów na cząstki, które mogłyby tworzyć ciemną materię, jest pewna neutralna i trudno uchwytna cząstka - hadron S, który jest sześciokwarkiem, mieszczącym się w Modelu Standardowym. Tylko jak tę cząstkę zaobserwować? Pomysł na eksperyment w CERN mają badacze z Politechniki Warszawskiej.

  • Adobe Stock
    Kosmos

    Badanie ciemnej energii i materii w kosmosie - celem misji Euclid; w jej przygotowaniu wzięły udział polskie firmy

    Badanie ciemnej energii i materii w kosmosie jest celem misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) o nazwie Euclid, która wystartowała w sobotę. W przygotowaniu misji wzięły udział polskie firmy.

  • Wszystkie ilustracje do tekstu wygenerowane przez sztuczną inteligencję DALL-E
    Blog

    Co robimy w ukryciu? Naukowy outsider bada samotników z obrzeży galaktyk

    Czy na obrzeżach galaktyk - tam, gdzie ciemno, pusto i zimno - cząsteczki pozbawione obserwatorów i wszelkich kontaktów z materią popadają w "kwantowe rozmycie", przez które jeszcze trudniej je zaobserwować? Na łamach "Scientific Reports" naukowy outsider proponuje, jak to zbadać. Czy jego praca zostanie dostrzeżona i naukowcy potwierdzą (lub obalą) jego hipotezy? I z jakimi problemami dręczącymi akademię taki badacz musi się po drodze zmierzyć?

  • Fot. Fotolia

    Polscy i norwescy fizycy odtwarzają Wielki Wybuch w mikroskali

    Polscy fizycy teoretycy i norwescy fizycy doświadczalni odtwarzają „miniaturowe wielkie wybuchy” w zderzaczach cząstek, aby rozwiązać zagadki Wczesnego Wszechświata. Szukają odpowiedzi na pytania o to, skąd wzięła się tam nadwyżka materii, czym jest tzw. ciemna materia i co działo się zaraz po Wielkim Wybuchu.

  • Na zdjęciu widać galaktykę eliptyczną NGC 5982 (w centrum) oraz galaktykę spiralną NGC 5985 (po prawej). Okazuje się, ze te dwa rodzaje galaktyk zachowują się inaczej w przypadku nadmiarowej grawitacji w swoich zewnętrznych rejonach. Źródło: Bart Delsaert (www.delsaert.com).
    Kosmos

    W nowych badaniach ciemna materia minimalnie wygrywa z alternatywnymi teoriami grawitacji

    Od dawna wśród astronomów i fizyków trwa spór, czy tajemnicza ciemna materia faktycznie istnieje we Wszechświecie - czy może są to jakieś odstępstwa od tego, jak rozumiemy grawitację. Naukowcy analizujący przegląd nieba KiDS, a wśród nich - polski astronom Maciej Bilicki z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie, sprawdzali to, wykorzystując obserwacje tysięcy galaktyk.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Naukowcy wytykają brak doświadczenia zespołu powołanego przez ministra; wg resortu to niejedyny wyznacznik kompetencji

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera