Detektor LIGO. Fot. Adobe Stock

Podwojono liczbę kandydatek na detekcje zjawisk fal grawitacyjnych

Nowy katalog współpracy detektorów fal grawitacyjnych LIGO-Virgo-KAGRA (LVK) dodał 128 kandydatek na zjawiska fal grawitacyjnych. To ponad dwa razy więcej niż obejmowała poprzednia wersja katalogu – poinformował amerykański Massachusetts Institute of Technology (MIT).

  • Źródło: www.ligo.caltech.edu
    Kosmos

    Przez 10 lat badania fal grawitacyjnych przybyło wiele zmarszczek... czasoprzestrzeni

    Mija dekada od zaobserwowania po raz pierwszy „zmarszczek czasoprzestrzeni”. Przez ten czas detektory fal grawitacyjnych zarejestrowały setki kosmicznych kataklizmów: od narodzin i zderzeń czarnych dziur aż po zjawiska, w których powstają ciężkie pierwiastki - wylicza astrofizyk prof. Michał Bejger.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Dekadę temu, 14 września, zarejestrowano fale grawitacyjne

    W niedzielę mija 10 lat od obserwacyjnego potwierdzenia istnienia fal grawitacyjnych, co uznano za jedno z najgłośniejszych odkryć w fizyce i badaniach kosmosu w XXI wieku. Badania te uhonorowano także Nagrodą Nobla.

  • Adobe Stock
    Świat

    Grawitacyjna łączność dzięki laserom

    Dzięki wykorzystaniu laserów do odkształcania czasoprzestrzeni można by wysyłać wiadomości za pomocą fal grawitacyjnych – informuje pismo „arxiv”.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Kokony materii wokół umierających gwiazd mogą być źródłem fal grawitacyjnych

    Naukowcy z amerykańskiego Northwestern University mają pomysł na nowe źródło fal grawitacyjnych możliwych do wykrycia detektorem LIGO. Swoją koncepcję poparli wynikami symulacji. Fale grawitacyjne mogą być generowane przez kokony materii wokół umierających masywnych gwiazd.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Detektory fal grawitacyjnych wznawiają obserwacje

    Współpraca łącząca trzy obserwatoria fal grawitacyjnych: LIGO, Virgo i KAGRA, rozpoczęła nowy cykl obserwacji z ulepszonymi instrumentami – informuje Europejskie Obserwatorium Grawitacyjne (EGO).

  • Trzy kopuły z teleskopami BlackGEM w Obserwatorium La Silla w Chile. Źródło: Bloemen (Radboud University)/ESO.
    Świat

    Teleskopy BlackGEM zaczęły poszukiwania źródeł fal grawitacyjnych

    W Obserwatorium La Silla w Chile działanie rozpoczęła nowa sieć teleskopów. Trzy teleskopy BlackGEM mają skanować niebo w poszukiwaniu źródeł fal grawitacyjnych – informuje Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

  • artystyczne wyobrażenie czarnej dziury, Adobe Stock
    Świat

    Naukowcy mają nową interpretację jednego z sygnałów fal grawitacyjnych

    W 2019 roku obserwatoria LIGO i Virgo zarejestrowały nietypowy sygnał fal grawitacyjnych. Jest on trudny w interpretacji, ale jeśli go poprawnie zrozumiemy, może pomóc w lepszym poznaniu ewolucji czarnych dziur. Nowe wyniki analiz opublikowano w „Nature Astronomy”.

  • źródło: Fotolia

    NCBJ: naukowcy testują Ogólną Teorię Względności

    Na podstawie najnowszych wyników badań z obserwatoriów fal grawitacyjnych LIGO/Virgo, naukowcy przeprowadzili testy Ogólnej Teorii Względności (OTW). Dziewięcioma różnymi metodami poddano weryfikacji zgodność teorii Einsteina z danymi obserwacyjnymi. Żadnych niezgodności nie stwierdzono. W badaniach brali udział polscy naukowcy z grupy Polgraw, w tym uczeni z NCBJ.

  • Kosmos

    Astrofizyk: wraz z budową Teleskopu Einsteina badania astronomiczne fal grawitacyjnych wejdą w złotą erę

    Teleskop Einsteina, nad projektem którego pracowali m.in. Polacy, został wybrany jako jedna z kluczowych inicjatyw w budowie w UE najnowocześniejszej na świecie bazy badawczej. Za trzy lata poznamy lokalizację jego budowy; obserwacje kosmosu ruszą w 2035. „Wraz z budową ET badania astronomiczne fal grawitacyjnych wejdą w złotą erę” – uważa prof. Dorota Rosińska z Obserwatorium Astronomicznego UW.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

25.06.2026. Astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Uznański-Wiśniewski w rocznicę startu: jakby to było wczoraj

25 czerwca mija rok od startu misji kosmicznej z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Wspominając emocje, które mu wtedy towarzyszyły, astronauta przyznał, że pamięta je, jakby to było wczoraj. Wyraził też nadzieję, że swoimi kompetencjami i doświadczeniem będzie wspierał polski sektor kosmiczny.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera