Fot. Adobe Stock

Gliwice/ Osiem śląskich uczelni i instytutów badawczych powołało interdyscyplinarne konsorcjum AI

Osiem śląskich uczelni i instytutów badawczych powołało w Gliwicach konsorcjum AI przy Narodowym Instytucie Onkologii. Porozumienie ma wspierać rozwój technik przetwarzania danych, projektów medycznych opartych na sztucznej inteligencji oraz wzmocnienie cyberbezpieczeństwa.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Gliwice/ Do resortu zdrowia trafił dokument warunkujący budowę szpitala uniwersyteckiego

    Śląski Uniwersytet Medyczny przekazał do Ministerstwa Zdrowia dokument warunkujący budowę w Gliwicach szpitala uniwersyteckiego. Pierwsze oddziały placówki, który docelowo ma liczyć blisko 750 łóżek, zapewniając m.in. miejsca szpitalne dla gliwiczan, mają zostać otwarte za ok. sześć lat.

  • Fot. Fotolia
    Innowacje

    Gliwice/ W Technoparku powstanie trzeci budynek dla 20 firm z branży nowych technologii

    W gliwickim Technoparku powstanie trzeci budynek, w którym znajdzie miejsce 20 firm z branży nowych technologii – podał w poniedziałek gliwicki magistrat. Inwestycja powinna zakończyć się w 2020 r.

  • Fot. Fotolia
    Zdrowie

    W Gliwicach otwarto Centrum Radiochirurgii Nowotworów

    Tomografy, roboty radiochirurgiczne i akceleratory to wyposażenie Centrum Radiochirurgii Nowotworów, otwartego w czwartek, w oddziale Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach.

  • Fot. Fotolia

    Studenci z Gliwic projektują bolid na wzór tych z Formuły1

    Studenci z Politechniki Śląskiej w Gliwicach projektują bolid, na wzór tych, które startują w Formule1 - poinformował PAP w poniedziałek lider zespołu Aleksander Bilewski. Zespół projektowy składa się z ok. 40 osób.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Ekspertki: najgroźniejsze kłamstwa medyczne ubierają się w kostium prawdy

  • Zdobywczyni grantu ERC: system prawny wymaga rekonstrukcji pod kątem kobiet i mniejszości

  • Eksperci: przewlekła obturacyjna choroba płuc to trzecia przyczyna zgonów w Polsce

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • Europejska fala upałów najgorętsza i najbardziej wilgotna w historii

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

25.06.2026. Astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Uznański-Wiśniewski w rocznicę startu: jakby to było wczoraj

25 czerwca mija rok od startu misji kosmicznej z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Wspominając emocje, które mu wtedy towarzyszyły, astronauta przyznał, że pamięta je, jakby to było wczoraj. Wyraził też nadzieję, że swoimi kompetencjami i doświadczeniem będzie wspierał polski sektor kosmiczny.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera