Fot. Adobe Stock

Po roku przerwy resort nauki ogłosił nabór do Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki

Po rocznej przerwie minister nauki i szkolnictwa wyższego ogłosił start kolejnej edycji Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki 2025. Wnioski – na przedsięwzięcia badawcze, edytorskie i dokumentacyjne w dziedzinie humanistyki – można składać do 28 lipca.

  • Fot. Adobe Stock

    Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej: w walce z mobbingiem konieczne zmiany systemowe

    Bez demokratyzacji uczelni i zmian prawnych niemożliwe jest poważne traktowanie mobbingu – ocenił we wtorek przewodniczący Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej Alek Temkin. Ministra nauki Karolina Zioło-Pużuk zapowiedziała, że resort wprowadzi zmiany, które zagwarantują bezpieczne środowisko akademickie.

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Do końca 2025 roku potrwa budowa gmachu nauk humanistycznych uniwersytetu

    Do końca 2025 roku potrwa budowa trzykondygnacyjnego, przeszklonego gmachu nauk humanistycznych Uniwersytetu w Białymstoku - poinformowano w środę podczas wmurowania aktu erekcyjnego pod inwestycję. Koszt inwestycji to ponad 84,5 mln zł.

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    „Głosy humanistyki” – podcast o użyteczności nauk społecznych i humanistycznych

    Popularyzacja wiedzy oraz wzbudzenie zainteresowania naukami społecznymi i szeroko pojętą humanistyką – to cele serii podcastów pod hasłem „Głosy humanistyki”, tworzonych przez grupę naukowców i studentów z Uniwersytetu SWPS. Pierwszy odcinek już jest, kolejne co miesiąc.

  • Fot. Adobe Stock

    MEiN: pięć projektów humanistycznych z finansowaniem

    Pięć projektów otrzymało dofinansowanie w konkursie Fundamenty w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Dwa z nich dotyczą myśli Jana Pawła II. Łączna kwota wsparcia to ponad 5,5 mln zł.

  • Fot. Adobe Stock

    MEiN: ponad 7 mln zł na projekty badawcze w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki

    Ponad 7 mln zł dofinansowania zostanie przekazane na projekty badawcze w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH) . Są to kolejne rozstrzygnięcia w modułach Uniwersalia 2.1 i 2.2 - poinformowało we wtorek Ministerstwo Edukacji i Nauki.

  • Warszawa lata 70. Filozof, logik i etyk, twórca etyki niezależnej, profesor Tadeusz Kotarbiński, w swoim mieszkaniu. PAP/Irena Jarosińska
    Nagrody

    Pięć książek nominowanych do Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego

    Kapituła Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego wskazała w piątek pięć książek, spośród których zostanie wybrane najlepsze dzieło humanistyczne w Polsce wydane w 2022 roku. Werdykt zostanie ogłoszony 26 listopada podczas uroczystej gali w Filharmonii Łódzkiej.

  • Fot. Adobe Stock

    Projekty humanistyczne ze wsparciem w programie Uniwersalia 2.2

    "Starofrancuskie powieści arturiańskie: cykl Lancelota-Graala" oraz "Antologia Stobajosa – opracowanie i przekład komentowany" otrzymały największe finansowanie wśród projektów w konkursie Uniwersalia 2.2, wspierającym edycję w języku polskim dzieł światowej humanistyki.

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki rozstrzygnął trzy konkursy w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki

    Ponad 22 mln zł otrzymają laureaci trzech konkursów Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki w ramach modułów: Dziedzictwo narodowe, Uniwersalia 2.2. i Fundamenty – poinformowało w czwartek Ministerstwo Edukacji i Nauki.

  • Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PAP/Adam Warżawa 11.09.2019

    Gowin: w przyszłej kadencji chcę wypracować Pakt dla humanistyki polskiej

    Potrzebny jest dalszy plan systematycznego wzrostu nakładów na badania humanistyczne - ocenił minister nauki, Jarosław Gowin. Jeśli w przyszłej kadencji pozostanie szefem resortu, chce on - jak powiedział - wypracować "Pakt dla humanistyki polskiej" i zreformować PAN.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera