Fot. materiały prasowe Politechnika Krakowska

Indywidualnie dopasowane implanty z drukarki 3D

Naukowcy Politechniki Krakowskiej i Polskiej Akademii Nauk opracowali żywice ceramiczne utwardzane światłem, odwzorowujące strukturę kości. Materiał może być wykorzystywany m.in. do szybkiego druku 3D indywidualnie dopasowanych endoprotez i implantów.

  • Źródło: Politechnika Wrocławska
    Zdrowie

    Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej i Tajwanu opracowują nowoczesne dentystyczne implanty

    Na Politechnice Wrocławskiej i National Taipei University of Technology powstają implanty dentystyczne z wydrukowanych w 3D struktur ceramicznych połączonych z metalowym rdzeniem. Dzięki wykorzystaniu biodegradowalnego magnezu tkanka kostna będzie mogła w taki implant stopniowo wrastać.

  • Dagmara Słota. Źródło: archiwum prywatne
    Zdrowie

    Z czego można wydrukować w 3D implant kości

    Nad bioaktywnym materiałem, z którego możliwe będzie drukowanie implantów kości dopasowanych do indywidualnych potrzeb danego pacjenta – zwłaszcza kości twarzoczaszki – pracują naukowcy z Politechniki Krakowskiej.

  • Fot. Maciej Mutwil/ Politechnika Śląska
    Technologia

    Politechnika Śląska opracowała technologię powłok na implantach, rozwiązanie wdrożono już w weterynarii

    Zespół naukowców Politechniki Śląskiej opracował technologię otrzymywania bioaktywnych powłok na powierzchni kostnych implantów dla zwierząt. Licencja na technologię została sprzedana polskiej firmie wytwarzającej implanty, produkt sprawdza się już w leczeniu zwierząt - poinformowała w środę uczelnia.

  • Projekt aplikatora stworzonego przez zespół z Katedry Biomateriałów i Kompozytów AGH i Szpital Uniwersytecki. Źródło: materiały prasowe
    Zdrowie

    Kraków/ Polimerowe implanty pomogą pacjentom cierpiącym na nowotwory oczu

    Technologię druku 3D wkładek polimerowych do aplikatorów ocznych, które pomóc mają pacjentom w terapii guzów wewnątrzgałkowych, w tym nowotworów złośliwych oczu – czerniaków naczyniówki, opracowali naukowcy z krakowskiej AGH, we współpracy z fizykami medyczni i lekarzami.

  • 03.03.2015. Prof. Henryk Skarżyński. PAP/Jakub Kamiński
    Zdrowie

    Prof. Skarżyński: leczenie częściowej głuchoty przy użyciu implantów słuchowych było największym przełomem

    Największym przełomem w wykorzystaniu implantów słuchowych było ich użyciu w leczenia częściowej głuchoty – powiedział PAP prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach pod Warszawą. W wieku co najmniej 70-75 lat trzy czwarte osób ma jakieś problemy ze słuchem, w tym bardzo wielu częściową głuchotę.

  • zespół badawczy projektu BoneReg (od lewej): dr hab. inż. Agnieszka Gadomska-Gajadhur, dr inż. Paweł Ruśkowski, inż. Aleksandra Bandzerewicz, Joanna Howis, mgr inż. Anna Kołakowska, mgr inż. Krzysztof Kolankowski
    Zdrowie

    Opracowano implanty, które przyspieszą regenerację kości i leczenie, m.in. chorych na osteoporozę

    Implanty kości gąbczastej, które przyspieszą regenerację kości i leczenie osób chorych m.in. na osteoporozę, opracował zespół naukowców z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Implanty, o których informuje uczelnia, mogą pomóc nie tylko ludziom, ale też znaleźć zastosowanie w weterynarii, m.in. w terapii koni skokowych czy starszych psów.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

25.06.2026. Astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Uznański-Wiśniewski w rocznicę startu: jakby to było wczoraj

25 czerwca mija rok od startu misji kosmicznej z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Wspominając emocje, które mu wtedy towarzyszyły, astronauta przyznał, że pamięta je, jakby to było wczoraj. Wyraził też nadzieję, że swoimi kompetencjami i doświadczeniem będzie wspierał polski sektor kosmiczny.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera