Miejski pisklak sikory bogatki. Fot. Chatelain

Naukowcy z UW badają miejskie sikorki

Szacuje się, że do 2050 r. w miastach będzie żyć ponad 65 proc. całej ludzkości - procesu tego raczej nie zatrzymamy. Warto więc dowiedzieć się więcej o wpływie procesów urbanizacyjnych na żyjące w miastach zwierzęta - twierdzi dr hab. Marta Szulkin, prof. UW. Kierowana przez nią grupa naukowców bada żyjące w Warszawie sikorki.

  • Świat

    Wieżowce przyprawiają o ból głowy

    Patrzenie na wysokie nowoczesne budynki wpisane w przestrzeń miejską może wywoływać bóle głowy - wykazała analiza przeprowadzona przez naukowców z Uniwersytetu Essex w Wielkiej Brytanii. Wyniki prezentuje pismo "The Conversation".

  • Traszka na torach i pochwała zapuszczonych trawników

    Bardzo rzadko widywany przez przeciętnego człowieka płaz - traszka zwyczajna - okazuje się pospolity w pozornie całkowicie zadeptanych i zagospodarowanych miejscach, w pobliżu blokowisk, w miejskich parkach i na torach tramwajowych - ustalili biolodzy z Poznania. Aby pomóc tym płazom przeżyć, warto trochę "zaniedbać" miejską zieleń.

  • Studenci z Europy zaprojektują gry i aplikacje dla miasta Łódź

    Studenci z Europy będą tworzyć prototypy gier i aplikacji promujących Łódź Akademicką, przybliżających i prezentujących Łódź jako miejsce atrakcyjne dla polskich i zagranicznych studentów. Projekt GGULIVRR@Lodz2016 współfinansowany jest przez miasto.

  • Prof. Zalewski: przyrodzie można pomóc w oczyszczaniu rzek

    Zbiorniki retencyjne mogą być elementem podnoszącym atrakcyjność miasta. Przy ich tworzeniu można wykorzystać wodę burzową oczyszczoną dzięki procesom zaczerpniętym z natury. O nowatorskich rozwiązaniach ekohydrologicznych - już z powodzeniem stosowanych w Łodzi - opowiada prof. Maciej Zalewski.

  • Fot. Fotolia

    W Krakowie zostaną uruchomione studia poświęcone przestrzeniom mieszkaniowym

    Studia podyplomowe poświęcone planowaniu i kształtowaniu przyjaznych przestrzeni, w których ludzie mogą wygodnie mieszkać uruchamiają Politechnika Krakowska i gmina miejska Kraków. Wspólne przedsięwzięcie samorządu i uczelni ma służyć – jak podkreślali jego inicjatorzy – podnoszeniu jakości życia w mieście.

  • Fot. PAP/ Leszek Szymański 05.09.2014
    Życie

    Mobilne laboratorium bada jakość powietrza na drogach Warszawy

    Naukowcy badają jakość powietrza przy warszawskich węzłach drogowych, wykorzystując na stołecznych ulicach mobilne laboratorium pomiarów środowiskowych, stworzone w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku - poinformował PAP rzecznik tego centrum.

  • Miasto Majów odkryto w meksykańskiej dżungli

    Archeolodzy odkryli w dżungli w południowo-wschodnim Meksyku pozostałości rozległego miasta Majów sprzed 1400 lat – informuje serwis internetowy Latin American Herald Tribune.

  • Badaczka: Warszawa w latach 90. jednym z bardziej chaotycznych miast Europy

    W pierwszej dekadzie po transformacji 1989 r. Warszawa stała się jednym z bardziej chaotycznych miast w Europie. Porządki, jakie wyłoniły się z tego chaosu nie zawsze są najlepsze dla mieszkańców - uważa doktorantka studiów miejskich z Uniwersytetu Warszawskiego.

  • Potwierdzono, że zieleń w mieście sprzyja samopoczuciu mieszkańców

    Parki, ogrody i miejskie zieleńce poprawiają samopoczucie i jakość życia mieszkańców miast - wynika z badania prowadzonego na University of Exeter.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

25.06.2026. Astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Uznański-Wiśniewski w rocznicę startu: jakby to było wczoraj

25 czerwca mija rok od startu misji kosmicznej z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Wspominając emocje, które mu wtedy towarzyszyły, astronauta przyznał, że pamięta je, jakby to było wczoraj. Wyraził też nadzieję, że swoimi kompetencjami i doświadczeniem będzie wspierał polski sektor kosmiczny.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera