Fot. Adobe Stock

Profesorzy: mobilność akademicka to klucz do świetności uczelni

Mobilność akademicka to klucz do świetności uczelni – podkreślali profesorowie z czterech krajów podczas drugiego dnia III Międzynarodowego Kongresu Jakości Kształcenia w Katowicach. Eksperci dyskutowali o jej roli w podnoszeniu jakości edukacji i budowaniu międzynarodowej pozycji uczelni.

  • Źródło: PAN
    Wydarzenia

    Dr Kostecki m.in. o mobilności naukowej w spotkaniu z cyklu „Co tam, PANie, w polityce (naukowej)?”

    Dr Dawid Kostecki, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej będzie 15 maja gościem kolejnego podcastu „Co tam, PANie, w polityce (naukowej)?”. Prof. Dariusz Jemielniak porozmawia z nim m.in. o mobilności naukowej i międzynarodowej współpracy akademickiej.

  • 01.12.2016 Na zdjęciu prof. Paweł Rowiński. PAP/Leszek Szymański
    Wydarzenia

    Prof. Rowiński i mobilność naukowców - w kolejnym spotkaniu z cyklu "Co tam PANie w polityce?"

    Już w czwartek kolejna część cyklu "Co tam PANie w polityce?". Gościem prof. Dariusza Jemielniaka będzie prof. Paweł Rowiński, rozmowa dotyczyła będzie mobilności naukowców.

  • Poznań, 24.01.2024. Rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska na wręczaniu stypendiów im. dr. Jana Kulczyka w Sali Lubrańskiego Collegium Minus UAM w Poznaniu, 24 bm. (aldg) PAP/Paweł Jaskółka

    Prof. Kaniewska: mobilność naukowców jest dobra, ale nie wolno jej wymuszać

    Mobilność naukowców to zjawisko bardzo pożądane, ale wymuszanie jej dziś w Polsce raczej nie jest możliwe. Najpierw trzeba stworzyć dla mobilności warunki: społeczne i finansowe - ocenia przewodnicząca KRUP i rektorka UAM w Poznaniu prof. Bogumiła Kaniewska.

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Wojdacz: naukowiec musi być mobilny

    Polscy naukowcy często nie rozumieją, że w ich pracy najważniejsza jest mobilność. Żeby stać się ekspertem, trzeba uczyć się od najlepszych, umieć zdobywać pieniądze na projekty, współpracować na poziomie międzynarodowym i zlecać zadania na zewnątrz - mówi dr hab. n. med. Tomasz K. Wojdacz z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Uniwersytetu w Aarhus w Danii.

  • Minister Wojciech Murdzek. Fot. PAP/Mateusz Marek

    W niedzielę szef resortu nauki rozpoczyna dwudniową wizytę w Wilnie

    Rozmowy nt. kształcenie podczas pandemii, możliwość rozwoju studiów polonistycznych na Litwie i podpisanie porozumienia ułatwiającego polsko-litewską mobilność akademicką - to niektóre punkty wizyty szefa resort nauki Wojciecha Murdzka w Wilnie. Dwudniowa wizyta rozpocznie się w niedzielę.

  • Rozstanie i finanse barierą podczas naukowych staży badaczy za granicą

    Wyjazdy do zagranicznych ośrodków naukowych wspierają rozwój kariery naukowej. Problem stanowi jednak konieczność rozstania z bliskimi czy brak oferty programów wyjazdowych dla ludzi po 35. roku życia - mówili uczestnicy wtorkowej konferencji w PAN.

  • Naukowcy: mobilność jest korzystna, ale w Polsce uczonym jej brakuje

    Naukowcy często korzystają ze staży w ośrodkach zagranicznych. Gorzej jest z mobilnością krajową, która nie ma u nas tradycji, nie ma też systemowego wsparcia dla rodzin młodych, migrujących badaczy - mówili w środę uczestnicy sympozjum "Mobilność polskich naukowców".

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

25.06.2026. Astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Uznański-Wiśniewski w rocznicę startu: jakby to było wczoraj

25 czerwca mija rok od startu misji kosmicznej z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Wspominając emocje, które mu wtedy towarzyszyły, astronauta przyznał, że pamięta je, jakby to było wczoraj. Wyraził też nadzieję, że swoimi kompetencjami i doświadczeniem będzie wspierał polski sektor kosmiczny.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera