Pelplin, 28.03.2025. Pelplińska Biblia Gutenberga na ekspozycji stałej „Wokół Pelplińskiej Biblii Gutenberga”, 28 bm. w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Jest to jedyna Biblia Gutenberga w Polsce i jedna z nielicznych, której oba tomy przetrwały w oryginalnych, integralnych oprawach z XV wieku. Po zakończonej konserwacji będzie prezentowana na wystawie stałej, a nie okazjonalnie jak do tej pory. PAP/Andrzej Jackowski

Prof. J. Raczkowski: po badaniach nad Biblią Gutenberga wiemy o niej prawie wszystko

Po trwających dwa lata badaniach nad Biblią Gutenberga, która znajduje się w Pelplinie, wiemy o niej prawie wszystko - powiedział PAP dr hab. Juliusz Raczkowski, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Drewno wykorzystane na okładziny było najlepszym jakościowo drewnem w Europie.

  • 28.03.2025. Pelplińska Biblia Gutenberga na ekspozycji stałej „Wokół Pelplińskiej Biblii Gutenberga”, 28 bm. w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. PAP/Andrzej Jackowski

    Pomorskie/ Dzieło Gutenberga wystawione w pelplińskim muzeum

    Biblia Gutenberga na stałe została wystawiona w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. W piątek zaprezentowano dzieło i przedstawiono wstępne wyniki dwuletnich badań jednego z najcenniejszych zabytków piśmiennictwa w Polsce.

  • 07.02.2025. Biblia Gutenberga przechowywana na co dzień w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie, prezentowana w Galerii Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie, 7 bm.  To jeden z egzemplarzy Biblii drukowanej w Moguncji przez Johannesa Gutenberga w latach 1452–1455. Pelplińska księga uchodzi za szczególnie cenny z kilkudziesięciu zachowanych na świecie woluminów Biblii Gutenberga, z uwagi na unikalny błąd drukarski. Poświęcona starodrukowi wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 23 marca br. PAP/Piotr Nowak

    Biblia Gutenberga z Pelplina wystawiona w Muzeum Narodowym w Warszawie

    Przez sześć najbliższych tygodni Biblia Gutenberga z Pelplina będzie wystawiona przez Muzeum Narodowe w Warszawie. "To jeden z niewielu zachowanych na świecie egzemplarzy Biblii Gutenberga. Wielka, wspaniała księga, bez której nie byłoby Galerii Sztuki Średniowiecznej" - powiedziała dyrektorka MNW dr hab. Agnieszka Lajus

  • Warszawa, 20.09.2007. Kodeks supraski (Codex Suprasliensis) - zaliczany jest do najstarszych i najcenniejszych na świecie zabytków języka i piśmiennictwa słowiańskiego. PAP/Paweł Kula

    "Wędrująca Księga" - książka dla dzieci o historii Kodeksu Supraskiego

    Historię powstania i odnalezienia Kodeksu Supraskiego, ale też czasy, w których ten cenny zabytek piśmiennictwa słowiańskiego powstawał - opisuje książka dla dzieci "Wędrująca Księga". W piątek w Białymstoku odbyła się promocja tego wydawnictwa, związanego z Rokiem Kodeksu Supraskiego w Podlaskiem.

  • Fragment terra sigillata - Wymysłowo, okres rzymski. Fot. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

    Zabytki światowego piśmiennictwa w Poznaniu

    Blisko 100 zabytków, prezentujących różnorodne systemy zapisu, pochodzących z terenu Mezopotamii, Egiptu, Grecji i Imperium Rzymskiego, będzie można zobaczyć od piątku 28 listopada w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera