03.12.2024 PAP/Darek Delmanowicz

Rzeszów/ Nowe plany ochrony przyrody Podkarpacia, naukowcy z UR opracowali metodykę badań

Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego zakończyli pierwszy etap projektu, którego efektem będą nowe mapy i plany ochrony dla najcenniejszych obszarów podkarpackiej przyrody. Opracowali metodykę badań, która jest podstawą do dalszych prac.

  • 23.06.2024. Nowa wystawa stała pt. „Na pograniczu… Najstarsze dzieje ziemi jarosławskiej” w Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu, 23 bm. (aldg) PAP/Darek Delmanowicz

    Podkarpackie/ Wystawa prezentująca 20 tys. lat dziejów człowieka na ziemi jarosławskiej

    Prawie 20 tys. lat dziejów człowieka na ziemi jarosławskiej pokazuje nowa wystawa stała w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Znalazło się na niej ponad 700 eksponatów datowanych od schyłkowej epoki lodowcowej aż do późnego średniowiecza. Ekspozycję można oglądać od niedzieli.

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ Trwają badania archeologiczne na odcinku S19 Krosno-Miejsce Piastowe

    Na budowanym na Podkarpaciu odcinku drogi ekspresowej S19 - między węzłami Krosno a Miejsce Piastowe - trwają ratownicze badania archeologiczne. Do tej pory przebadano ok. 70 arów. Badania są prowadzone na zlecenie GDDKiA.

  • Fot. Fotolia

    Podkarpackie/ Funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt miecza z epoki brązu

    Funkcjonariusze KAS z Podkarpacia wykryli podczas kontroli przesyłek zagranicznych osiem fragmentów zdobionego miecza - sztyletu pochodzącego z epoki brązu.

  • Fot. Fotolia

    Badacze z UJ przygotują aplikację - przewodnik po podkarpackich pobojowiskach

    Archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie opracują przewodnik po podkarpackich pobojowiskach, publikacja będzie miała formę aplikacji mobilnej. Uczeni od czterech lat prowadzą badania na polsko-słowackim pograniczu na Podkarpaciu.

  • Fot. Fotolia

    Ponad 90 proc. polskich niedźwiedzi żyje na Podkarpaciu

    Ponad 90 proc. polskich niedźwiedzi żyje na Podkarpaciu; systematycznie notowany jest wzrost ich populacji w regionie. Bytujące tam misie nadal zachowują się zgodnie z pierwotnymi instynktami; unikają ludzi, choć lubią chodzić leśnymi duktami.

  • Źródło: Nuria Selva

    Tam i z powrotem - niedźwiedź Iwo wrócił z Węgier do Polski

    Iwo, tatrzański niedźwiedź-wędrowiec, który 3 maja dotarł na Węgry, w poniedziałek przekroczył słowacko-polską granicę i dotarł na Podkarpacie. W czasie wędrówki, którą rozpoczął w Tatrach przed trzema i pół tygodniami, pokonał 373 km.

  • 10 mln zł na projekty dot. współpracy uczelni z firmami na Podkarpaciu

    Projekty dotyczące szkoleń pracowników przedsiębiorstw na uczelniach oraz naukowców w firmach można składać w ramach konkursu ogłoszonego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie. Do rozdysponowania jest 10 mln zł, m.in. z unijnego programu Kapitał Ludzki.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera