śląski uniwersytet medyczny

Fot. Adobe Stock

Katowice/ SUM uruchamia nowe studia podyplomowe z zakresu klinicznej dietetyki pediatrycznej

Śląski Uniwersytet Medyczny uruchamia studia podyplomowe z klinicznej dietetyki pediatrycznej. Uczelnia wskazała na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów łączących wiedzę medyczną i żywieniową w leczeniu dzieci oraz niedobór dietetyków przygotowanych do pracy z najmłodszymi pacjentami.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Sosnowiec/ Powstanie centrum naukowo-badawcze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

    W Sosnowcu powstanie centrum naukowo-badawcze DiagMedFarm Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, obejmujące trzy laboratoria i trzynaście pracowni, w których prowadzone będą badania nad lekami, kosmetykami, biotechnologią i ochroną środowiska.

  • Fot. Adobe Stock

    Śląski Uniwersytet Medyczny uruchamia studia MBA w ochronie zdrowia

    Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach ogłosił w środę start nowego programu studiów podyplomowych: „MBA Zarządzanie jakością i innowacją w ochronie zdrowia”. Studia rozpoczną się w roku akademickim 2025/2026 i według uczelni będą pierwszym tego typu programem w Polsce.

  • Siedziba Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (aldg) PAP/Zbigniew Meissner

    Prezydent Gliwic: IOWISZ to krok milowy ws. budowy Szpitala Uniwersyteckiego

    Śląski Uniwersytet Medyczny otrzymał pozytywną opinię dot. celowości budowy (IOWISZ) Szpitala Uniwersyteckiego – Centrum Chorób Cywilizacyjnych w Gliwicach. Prezydent miasta Katarzyna Kuczyńska-Budka w środę podczas konferencji prasowej oceniła, że to krok milowy dla tej inwestycji.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Śląski Uniwersytet Medyczny i Miasto Zabrze podpisały list intencyjny ws. rozwoju dydaktyki medycznej

    W Urzędzie Miejskim w Zabrzu podpisano w środę list intencyjny pomiędzy Śląskim Uniwersytetem Medycznym a Miastem Zabrze, dotyczący współpracy przy realizacji strategicznych inwestycji w infrastrukturę edukacyjną.

  • 31.03.2025.Prof. Jerzy Buzek (3L) podczas uroczystości nadania mu tytułu Doktora Honoris Causa, 31 bm. w Auli im. prof. Zahorskiego Wydziału Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Obok prof. dr hab. n. med. Jerzy Stojko (L) i Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof.dr hab.n.med. Tomasz Szczepański (2L). PAP/Jarek Praszkiewicz
    Nagrody

    Śląskie/ Jerzy Buzek doktorem honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

    B. premier i b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek został doktorem honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Uroczystość nadania mu tego tytułu odbyła się w poniedziałek w siedzibie tej uczelni z udziałem przedstawicieli świata nauki, polityki i samorządów.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Śląskie/ Naukowcy stworzyli nowoczesny namiot barierowy do izolacji pacjentów zakaźnych

    Naukowcy z kilku polskich uczelni, z wiodącą rolą Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, stworzyli nowoczesny automatyczny namiot pneumatyczny przeznaczony do izolacji pacjentów zakaźnych. Konstrukcja ta zapewnia skuteczne oddzielenie chorego od personelu medycznego, minimalizując ryzyko transmisji patogenów.

  • Inwestorem szpitala będzie Śląski Uniwersytet Medyczny, na zdjęciu - siedziba Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej tej uczelni (aldg) PAP/Zbigniew Meissner

    Śląskie/ Podpisano list intencyjny w sprawie budowy szpitala uniwersyteckiego w Gliwicach

    List intencyjny w sprawie budowy szpitala uniwersyteckiego w Gliwicach na ponad 800 łóżek podpisali w piątek w Katowicach przedstawiciele władz województwa, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i samorządu Gliwic. Ma to być największa od kilku dekad inwestycja medyczna w regionie.

  • Fot. Adobe Stock

    Śląski Uniwersytet Medyczny o wykorzystaniu AI w nauce

    Naukowiec korzystający ze sztucznej inteligencji powinien zaznaczyć to w swojej pracy i określić procentowy udział takiej pomocy. Odpowiedzialność za dopilnowanie, czy narzędzia AI nie konfabulują, spoczywa także na promotorze - wynika z uchwały podjętej na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.

  • Katowice, 09.02.2022. Siedziba Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (aldg) PAP/Zbigniew Meissner
    Zdrowie

    Śląskie/ Naukowa Sieć Kardiologiczna umożliwi prowadzenie badań w zakresie leczenia pacjentów

    Kardiolodzy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zaprezentowali we wtorek Naukową Sieć Kardiologiczną. Jest to nowatorskie przedsięwzięcie, które umożliwia prowadzenie nowoczesnych badań w zakresie leczenia pacjentów z obszaru chorób sercowo-naczyniowych.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera